Založ si blog

Počet preplatiteľov streamovacích služieb rastie a spolu s nimi aj akcie takýchto firiem

Netflix, Disney+ a ďalšie platformy dokázali počas pandémie výrazne rozvinúť svoje podnikanie. Nedávny dočasný pokles trhov je príležitosťou pre investorov, ako profitovať z predpokladaného rastu aj tento rok.

Už krátko po prepuknutí pandémie sa ukázalo, že akcie streamovacích spoločností výrazne ťažia z toho, že ľudia trávia viac času doma. Tento trend pretrváva aj naďalej a počet predplatiteľov takýchto služieb neustále rastie, rovnako ako trhová hodnota spoločností, ktoré ich prevádzkujú. Aj preto by v aktuálnom období mohli byť vhodnou a nepochybne zaujímavou príležitosťou na diverzifikáciu portfólia investorov.

V dôsledku reštrikcií a lockdownu vo väčšine krajín sa ľudia primárne zdržiavajú doma a cestujú len minimálne. Sociálny dištanc sa stal každodennou realitou. Kamenné obchody, reštaurácie, kiná, divadlá a koncertné sály fungujú vo väčšine sveta len v obmedzenom režime alebo vôbec. Sledovanie seriálov a filmov v pohodlí domova sa tak stáva obľúbeným spôsobom oddychu, ale aj úteku od náročnej spoločenskej situácie. A ochota ľudí platiť za takéto služby stále rastie. Koniec koncov, nemožno sa čudovať, keď je cena za mesačné predplatné porovnateľná s asi dvoma lístkami do kina – ale na rozdiel od nich ponúka neobmedzený prístup k filmovej a seriálovej tvorbe poskytovateľa.

Nepochybným lídrom medzi poskytovateľmi streamovacích médií je momentálne Netflix, ktorý vo štvrtom kvartáli 2020 dosiahol o 1/5 vyššie tržby v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom a počet platiacich zákazníkov vzrástol na 204 miliónov. Ešte pred vypuknutím pandémie to bolo „iba“ okolo 166 miliónov. Za posledný rok tak ich celkový počet stúpol o 38 miliónov. Pre ilustráciu – za prvých desať rokov fungovania firmy dosiahol v roku 2018 počet platiacich zákazníkov úroveň 140 miliónov.

Akcie spoločnosti si vo svetle týchto skutočností za uplynulý rok pripísali k hodnote 50-percentný rast a pred otvorením štvrtkového obchodného dňa dosahovali cenu 523 USD za akciu. V súčasnej trhovej cene spoločnosti je započítaný predpokladaný medziročný rast zisku na úrovni 40 percent a Netflix predpokladá ďalší rast zákazníkov v objeme 6 miliónov za prvý kvartál 2021. Vo svetle týchto informácií  by mali akcie spoločnosti aj naďalej zotrvať na rastovej vlne.

Druhou potencionálne zaujímavou spoločnosťou, ktorá by nemala chýbať  v hľadáčiku investorov  je Walt Disney a jeho Disney+, ktorá sa môže pochváliť rastom počtu predplatiteľov z aprílových 50 miliónov na súčasných 86 miliónov platiacich zákazníkov. Keďže firma je stále v procese plánov na expanziu, priestor na rast nových zákazníkov, ktorí budú ochotní za túto službu platiť je stále obrovský. A spolu s ním aj priestor na ďalší rast hodnoty spoločnosti na burze. Samozrejme, firma sa počas roka musela vysporiadať aj s dopadmi pandémie na časť svojho podnikania – konkrétne uzavretím zábavných parkov a prepúšťaním veľkej časti zamestnancov v nich.

Napriek tomu akcie Walt Disney vzrástli za posledný rok o 25 percent  a pred začiatkom piatkového obchodného dňa sa pohybovali na úrovni okolo 172 USD za akciu.

K zaujímavým investičným aktívam môžu v tomto segmente patriť napríklad akcie nováčika Discovery Communications, ktorý počas minulého mesiaca oznámil vstup do sveta streamu s Discovery+, ale aj aj celý rad ďalších poskytovateľov, ktorých akcie sú obchodovateľné.

Počas uplynulého týždňa v dôsledku negatívneho sentimentu spojeného so šírením pandémie, problémami s dodávkami vakcín, mutáciami vírusu COVID-19 a znížením výhľadu vývoja globálnej ekonomiky centrálnymi bankami zaznamenali akciové trhy výraznejší pokles. Miernu korekciu sme mohli pozorovať aj u poskytovateľov streamu. Tá môže s ohľadom na aktuálne očakávania v súvislosti s ďalším rastom akcií týchto spoločností v roku 2021 predstavovať dobrú príležitosť na nákup.  Pokiaľ totiž budú pretrvávať opatrenia spojené so zabránením šírenia koronavírusu, ktoré budú ešte nepochybne nejaký čas pretrvávať a ochota ľudí platiť za tieto služby, je pravdepodobné, že budeme môcť sledovať ďalší výrazne býčí trend.  Navyše, pohľad na spoločenský život verejnosti sa po prepuknutí pandémie výrazne zmenil a táto zmena bude zrejme do určitej miery pretrvávať aj po jej skončení.

Nespresso rozširuje ponuku o udržateľný sortiment

02.12.2022

Zrejme sa nenájde človek, ktorý by nepoznal spoločnosť Nestlé Group. Tá má vo svojom portfóliu celý rad populárnych značiek od zmrzlín Mövenpick, cez sladkosti KitKat, Lion, Nesquick, až po výrobcov kávy, ako je Nescafé alebo Nespresso. A práve Nespresso oznámilo rozšírenie ponuky pre zákazníkov o papierové kapsuly, ktoré je možné kompostovať. Agentúra Reuters [...]

Investovanie v blízkej budúcnosti ovplyvní snaha USA za každú cenu skrotiť infláciu

25.11.2022

Toto sú tri faktory, ktoré budú vplývať na investovanie v blízkych rokoch: ďalšie zvýšenie centrálnych sadzieb, pokles cien realít a zelené investície. V investovaní je dôležité sledovať nielen vývoj konkrétnych inštrumentov, ale aj všetkých vonkajších faktorov, ktoré majú vplyv na vývoj cien. Čo nás čaká v ďalšom období a sme vôbec pripravení na [...]

Spoločnosť Cheniere neprešla testami na reguláciu emisií v Louisiane

25.11.2022

Podľa agentúry Reuters žiada spoločnosť Cheneire Energy, vyrábajúca skvapalnený zemný plyn, 18 mesiacov na modernizáciu turbín, ktoré neprešli testami na mieru znečistenia prostredia. Celkovo 21 zo 44 zariadení spoločnosti totiž prekročilo nové bezpečnostné limity. Problém chcú odstrániť čo najskôr Turbíny skvapalňujúce zemný plyn podľa údajov z testovania [...]

assange

Assange, ktorý čaká na vydanie do USA, sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva

02.12.2022 23:19

Americké orgány považujú Assangea za zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu.

Matteo Salvini

V Taliansku pokračoval súd so Salvinim, vypovedala exministerka obrany

02.12.2022 22:50

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa.

Edward Snowden

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku

02.12.2022 20:40

Udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

V Čadci zrazila na chodníku 21-ročná vodička dve chodkyne

02.12.2022 19:38

Alkohol u vodičky dychovou skúškou nezistili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 154723x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu

Kategórie