Založ si blog

Zažívame koronavírusový paradox. Ceny bytov prudko rastú, kým ekonomika prudko klesá

Ak ste čakali, že Praha a Bratislava sa ocitnú medzi najviac predraženými mestami v eurozóne, budete sklamaní. V analýzy cenových bublín sú ďaleko za hlavnými mestami štátov eurozóny. Očakávať zastavenie rastru je preto zatiaľ nereálne.

 

Český trh nehnuteľností potvrdzuje nový fenomén, keď v protipohybu k ekonomickej kríze ceny rezidenčných realít rastú. V druhom kvartáli 2020 vzrástli oproti predchádzajúcemu obdobiu o 2,4 percenta. Ceny bytov v Prahe a ďalších krajských mestách medziročne narástli o 10,4 percenta na 2 451 eur za m2. Najdrahšie sa predávali byty v Prahe s priemernou cenou 3 244 eur za m2. Vôbec najdrahšie sú byty v Prahe 1, kde sa cena pohybovala približne na 5 758 eur za m2, naopak najlacnejšie sa dalo kúpiť bývanie v Prahe 9 za 2 959 eur.

Obnovený čiastočný lockdown v Českej republike zapríčinil, že rad podnikateľov a sektorov sa ocitol v podobnej ekonomicky ťažkej situácii ako pri prvej vlne koronakrízy na jar tohto roka. Zatiaľ čo mnoho odvetví momentálne počíta straty a snaží sa cenovo vyhovieť čoraz spotrebiteľom, ktorí čoraz viac šetria na výdavkoch, trh s nehnuteľnosťami vôbec nestagnuje. Dokonca možno povedať, že hodnote nehnuteľností súčasná neistota prekvapivo nahráva.

Byty na Slovensku zdraželi o vyše 10 %

Z našej analýzy v rámci analytického tímu TopForex vyplynuli dva hlavné faktory pre túto anomáliu. Spotrebitelia, poučení nestálosťou trhu, pochopili, že investovať peňažné zásoby do nehnuteľností je popri investícii do zlata najmenším rizikom. Druhým elementom sú momentálne výhodné podmienky hypotekárnych úverov, ich úročenie a možnosti znižovania splátok.

 

Aj z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že ceny nehnuteľností napriek pandémiu a hroziacej kríze kvartálne stúpli o 3,6 percenta. Priemerná cena za meter štvorcový sa v 2. štvrťroku 2020 pohybovala na úrovni 1 731 eur, zatiaľ čo v rovnakom období pred rokom to bolo 1 556 eur. Čo sa týka hlavného mesta Bratislavy, cena za rok narástla z 2 072 na 2 273 eur za m2, čo je plus 9,7 %.
Celkovo sa na Slovensku tempo rastu cien realít medziročne zvýšilo najviac od roku 2008, konkrétne o 11,2 percenta.

V USA rast počas krízy prekonal rast v najlepších mesiacoch pred krízou

Pre porovnanie, v USA rástli ceny nehnuteľností počas troch najhorších mesiacov po vypuknutí pandémie viac než počas troch najlepších mesiacov pred vypuknutím poslednej finančnej krízy. Ako ďalej uvádza The Economist, ceny nehnuteľností v krajinách G7 sa v 2. štvrťroku 2020 zvýšili o päť percent, ale napríklad v Nemecku vzrástli až o 11 percent.

 

Podľa ročnej štúdie UBS Global Real Estate Bubble Index z konca septembra 2020, ktorá analyzovala 25 veľkých miest po celom svete, sú výrazne nadhodnotené ceny nehnuteľností až v polovici skúmaných miest. Zo štúdie, ktorú realizoval UBS Global Wealth Management, vyplýva, že eurozóna je regiónom s najviac predraženými trhy s bývaním. Na prvých priečkach sa umiestnili Frankfurt a Mníchov. Za nimi nasleduje Toronto, Hongkong, Paríž, Amsterdam a Zürich. Naopak, napriek rastu sú stále podhodnotené ceny nehnuteľností napríklad v Chicagu.

Výrobca elektromobilov Rivian plánuje IPO. Prekoná trhovú hodnotu General Motors?

06.09.2021

Vstupy inovatívnych firiem na burzy sú v posledných rokoch prehliadkou jedného úspechu za druhým. Najnovšie mieri na burzu výrobca elektromobilov Rivian a jej ambície sú vysoké. Rivian Automotive LLC , ktorý sa zaoberá výrobou vozidiel na elektrický pohon, plánuje primárny úpis svojich akcií na burze, ktorý by rád absolvoval do konca roka 2021. Spoločnosť, ktorú [...]

NFT začínajú lákať už aj veľkých investorov

27.08.2021

Aj keď pre mnohých ľudí môže znieť šialene, fenomén non-fungible-token sa už začína presadzovať aj medzi veľkými investormi. Prvou lastovičkou je VISA, ktorá investovala do tzv. balíka avatarov CryptoPunks 150-tisíc dolárov. Tí, ktorí predpokladali, že NFT ošiaľ je len krátkodobou záležitosťou prvej polovice tohto roka momentálne pravdepodobne „škrípu [...]

Nová doba digitálna. Budúcnosť platieb predstavujú CBDC

05.08.2021

Rastúca popularita kryptomien nenecháva regulátorov v pokoji. Digitalizácia je všade a je takmer nemožné sa jej vyhnúť. Čína, Európska únia, Švédsko a Bahamy nie sú jedinými krajinami, ktoré sa rozhodli vytvoriť vlastné digitálne meny, tzv. CBDC (Digitálne meny centrálnych bánk). Podľa údajov Antlantic Council momentálne skúma možnosť využitia CBDC a ich [...]

škola, deti, rúška

Rodičia nechcú rúška. Škodia svojim deťom

27.09.2021 05:00

Sú školy bezpečným miestom? Medzi deťmi najviac infikovaných a najvyššia premorenosť. Napriek tomu sa mnohí rodičia sťažujú na nosenie rúšok v školách.

lgbt

Švajčiari v referende odklepli manželstvá osôb rovnakého pohlavia

26.09.2021 20:14

Manželstvá partnerov rovnakého pohlavia dosiahnu rovnakú úroveň ako manželstvá heterosexuálnych párov, napríklad si budú môcť adoptovať deti

Island, voľby, Katrín Jakobsdottirová

Island mohol mať prvý v Európe parlament s prevahou žien. Prepočet to zmenil

26.09.2021 18:07, aktualizované: 27.09.2021 00:00

Islandská vládna koalícia v sobotňajších voľbách opäť získala väčšinu v parlamente.

domy na Luníku IX

Na Luníku IX začínajú so svojpomocnou výstavbou domov

26.09.2021 17:43

Záujemcovia musia rok sporiť, vziať si mikropôžičku a splácať ju. Budú sa pripravovať viac ako rok, pomôžu im stavební učitelia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 100336x
Priemerná čítanosť článkov: 1413x

Autor blogu

Kategórie