Založ si blog

Zažívame koronavírusový paradox. Ceny bytov prudko rastú, kým ekonomika prudko klesá

Ak ste čakali, že Praha a Bratislava sa ocitnú medzi najviac predraženými mestami v eurozóne, budete sklamaní. V analýzy cenových bublín sú ďaleko za hlavnými mestami štátov eurozóny. Očakávať zastavenie rastru je preto zatiaľ nereálne.

 

Český trh nehnuteľností potvrdzuje nový fenomén, keď v protipohybu k ekonomickej kríze ceny rezidenčných realít rastú. V druhom kvartáli 2020 vzrástli oproti predchádzajúcemu obdobiu o 2,4 percenta. Ceny bytov v Prahe a ďalších krajských mestách medziročne narástli o 10,4 percenta na 2 451 eur za m2. Najdrahšie sa predávali byty v Prahe s priemernou cenou 3 244 eur za m2. Vôbec najdrahšie sú byty v Prahe 1, kde sa cena pohybovala približne na 5 758 eur za m2, naopak najlacnejšie sa dalo kúpiť bývanie v Prahe 9 za 2 959 eur.

Obnovený čiastočný lockdown v Českej republike zapríčinil, že rad podnikateľov a sektorov sa ocitol v podobnej ekonomicky ťažkej situácii ako pri prvej vlne koronakrízy na jar tohto roka. Zatiaľ čo mnoho odvetví momentálne počíta straty a snaží sa cenovo vyhovieť čoraz spotrebiteľom, ktorí čoraz viac šetria na výdavkoch, trh s nehnuteľnosťami vôbec nestagnuje. Dokonca možno povedať, že hodnote nehnuteľností súčasná neistota prekvapivo nahráva.

Byty na Slovensku zdraželi o vyše 10 %

Z našej analýzy v rámci analytického tímu TopForex vyplynuli dva hlavné faktory pre túto anomáliu. Spotrebitelia, poučení nestálosťou trhu, pochopili, že investovať peňažné zásoby do nehnuteľností je popri investícii do zlata najmenším rizikom. Druhým elementom sú momentálne výhodné podmienky hypotekárnych úverov, ich úročenie a možnosti znižovania splátok.

 

Aj z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že ceny nehnuteľností napriek pandémiu a hroziacej kríze kvartálne stúpli o 3,6 percenta. Priemerná cena za meter štvorcový sa v 2. štvrťroku 2020 pohybovala na úrovni 1 731 eur, zatiaľ čo v rovnakom období pred rokom to bolo 1 556 eur. Čo sa týka hlavného mesta Bratislavy, cena za rok narástla z 2 072 na 2 273 eur za m2, čo je plus 9,7 %.
Celkovo sa na Slovensku tempo rastu cien realít medziročne zvýšilo najviac od roku 2008, konkrétne o 11,2 percenta.

V USA rast počas krízy prekonal rast v najlepších mesiacoch pred krízou

Pre porovnanie, v USA rástli ceny nehnuteľností počas troch najhorších mesiacov po vypuknutí pandémie viac než počas troch najlepších mesiacov pred vypuknutím poslednej finančnej krízy. Ako ďalej uvádza The Economist, ceny nehnuteľností v krajinách G7 sa v 2. štvrťroku 2020 zvýšili o päť percent, ale napríklad v Nemecku vzrástli až o 11 percent.

 

Podľa ročnej štúdie UBS Global Real Estate Bubble Index z konca septembra 2020, ktorá analyzovala 25 veľkých miest po celom svete, sú výrazne nadhodnotené ceny nehnuteľností až v polovici skúmaných miest. Zo štúdie, ktorú realizoval UBS Global Wealth Management, vyplýva, že eurozóna je regiónom s najviac predraženými trhy s bývaním. Na prvých priečkach sa umiestnili Frankfurt a Mníchov. Za nimi nasleduje Toronto, Hongkong, Paríž, Amsterdam a Zürich. Naopak, napriek rastu sú stále podhodnotené ceny nehnuteľností napríklad v Chicagu.

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

koláž, fotky, mReportér

Legendárny Pavol Hammel zahral svoje najväčšie hity. Atmosféru koncertu si môžete vychutnať aj vy

25.05.2024 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

britský parlament

Už 76 britských konzervatívnych poslancov oznámilo, že nebudú opätovne kandidovať

24.05.2024 23:38

Ide o najvyšší počet odchádzajúcich poslancov od parlamentných volieb v roku 1997.

covid, koronavírus, obete, pandémia

Pandémia covidu skrátila priemernú dĺžku života o takmer dva roky

24.05.2024 23:15

Pandémia tak vymazala približne desaťročný pokrok v tejto oblasti, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia.

párty, techno, nočný život, mládež

„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

24.05.2024 22:27

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné".