Založ si blog

Zažívame koronavírusový paradox. Ceny bytov prudko rastú, kým ekonomika prudko klesá

Ak ste čakali, že Praha a Bratislava sa ocitnú medzi najviac predraženými mestami v eurozóne, budete sklamaní. V analýzy cenových bublín sú ďaleko za hlavnými mestami štátov eurozóny. Očakávať zastavenie rastru je preto zatiaľ nereálne.

 

Český trh nehnuteľností potvrdzuje nový fenomén, keď v protipohybu k ekonomickej kríze ceny rezidenčných realít rastú. V druhom kvartáli 2020 vzrástli oproti predchádzajúcemu obdobiu o 2,4 percenta. Ceny bytov v Prahe a ďalších krajských mestách medziročne narástli o 10,4 percenta na 2 451 eur za m2. Najdrahšie sa predávali byty v Prahe s priemernou cenou 3 244 eur za m2. Vôbec najdrahšie sú byty v Prahe 1, kde sa cena pohybovala približne na 5 758 eur za m2, naopak najlacnejšie sa dalo kúpiť bývanie v Prahe 9 za 2 959 eur.

Obnovený čiastočný lockdown v Českej republike zapríčinil, že rad podnikateľov a sektorov sa ocitol v podobnej ekonomicky ťažkej situácii ako pri prvej vlne koronakrízy na jar tohto roka. Zatiaľ čo mnoho odvetví momentálne počíta straty a snaží sa cenovo vyhovieť čoraz spotrebiteľom, ktorí čoraz viac šetria na výdavkoch, trh s nehnuteľnosťami vôbec nestagnuje. Dokonca možno povedať, že hodnote nehnuteľností súčasná neistota prekvapivo nahráva.

Byty na Slovensku zdraželi o vyše 10 %

Z našej analýzy v rámci analytického tímu TopForex vyplynuli dva hlavné faktory pre túto anomáliu. Spotrebitelia, poučení nestálosťou trhu, pochopili, že investovať peňažné zásoby do nehnuteľností je popri investícii do zlata najmenším rizikom. Druhým elementom sú momentálne výhodné podmienky hypotekárnych úverov, ich úročenie a možnosti znižovania splátok.

 

Aj z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že ceny nehnuteľností napriek pandémiu a hroziacej kríze kvartálne stúpli o 3,6 percenta. Priemerná cena za meter štvorcový sa v 2. štvrťroku 2020 pohybovala na úrovni 1 731 eur, zatiaľ čo v rovnakom období pred rokom to bolo 1 556 eur. Čo sa týka hlavného mesta Bratislavy, cena za rok narástla z 2 072 na 2 273 eur za m2, čo je plus 9,7 %.
Celkovo sa na Slovensku tempo rastu cien realít medziročne zvýšilo najviac od roku 2008, konkrétne o 11,2 percenta.

V USA rast počas krízy prekonal rast v najlepších mesiacoch pred krízou

Pre porovnanie, v USA rástli ceny nehnuteľností počas troch najhorších mesiacov po vypuknutí pandémie viac než počas troch najlepších mesiacov pred vypuknutím poslednej finančnej krízy. Ako ďalej uvádza The Economist, ceny nehnuteľností v krajinách G7 sa v 2. štvrťroku 2020 zvýšili o päť percent, ale napríklad v Nemecku vzrástli až o 11 percent.

 

Podľa ročnej štúdie UBS Global Real Estate Bubble Index z konca septembra 2020, ktorá analyzovala 25 veľkých miest po celom svete, sú výrazne nadhodnotené ceny nehnuteľností až v polovici skúmaných miest. Zo štúdie, ktorú realizoval UBS Global Wealth Management, vyplýva, že eurozóna je regiónom s najviac predraženými trhy s bývaním. Na prvých priečkach sa umiestnili Frankfurt a Mníchov. Za nimi nasleduje Toronto, Hongkong, Paríž, Amsterdam a Zürich. Naopak, napriek rastu sú stále podhodnotené ceny nehnuteľností napríklad v Chicagu.

Prelomové IPO? Prvýkrát v histórii nevstúpi na burzu firma

25.10.2020

Bude to úplná premiéra, keď na burzu nevstúpi cez IPO firma, ale osobná značka. Talianska blogerka sa rozhodla vstúpiť na trh so svojím menom a chce zistiť „koľko je hodná“. Pred niekoľkými týždňami som sa zaoberala témou o tom, že primárnym úpisom akcií sa tento rok napriek pandémii korony darí a veľkým spoločnostiam, ktoré sa rozhodli vstúpiť na burzu [...]

Koronakríza nahráva rastu cien nehnuteľností. Po raste príde pád. Prečo?

10.10.2020

Reštrikcie spojené s pandémiou COVID-19 síce negatívne zasiahli celý rad odvetví, ale paradoxne nahrávajú v prospech rastu cien nehnuteľností. Pri poslednej finančnej kríze z roku 2008 po páde banky Lehman Brothers pritom realitný trh reagoval prepadom a globálne si odpísal viac ako 10 percent zo svojej hodnoty. Lenže momentálne je situácia iná. Keďže obmedzenia vlád [...]

COVID-19 symbolicky dorazil do Bieleho domu. Je prezidentská kandidatúra Trumpa ohrozená?

02.10.2020

Na informáciu, že 74-ročný americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania majú pozitívne potvrdený COVID-19, reagovali finančné trhy po celom svete. Situácia Trumpa však môže byť zdravotne vážnejšia, keďže patrí medzi rizikových pacientov. Trhy reagovali na Trumpove ochorenie poklesom Trump musí aktuálne zostať v karanténe a minimálne na niekoľko dní [...]

Čaputová

Prezidentka telefonovala s nemocnicami, situácia v nich je zlá

29.10.2020 19:36

Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19, podľa prezidentky je v nich situácia zlá.

Jeremy Corbyn

Britskí labouristi pozastavili exlídrovi Corbynovi členstvo za antisemitizmus

29.10.2020 19:11

Jeremy Corbyn bol často adresátom obvinení, že toleroval, keď sa v opozičnej Labouristickej strane šíril antisemitizmus.

Igor Matovič, 500

Matovič sľubuje zdravotníkom 500 eur, šéfa SLK Kollára označil za vlastizradcu

29.10.2020 17:22

Ak zdravotníci odrobia celý víkend pri odbere vzoriek, prisľúbil im Igor Matovič špeciálnu odmenu 500 eur navyše.

Marian Kollár

Prezident lekárskej komory Kollár vyzýva ministra Naďa, aby sa mu ospravedlnil

29.10.2020 16:19

Minister Naď konštatoval, že Kollár nehlasoval proti celoplošnému testovaniu, ale loboval za súkromné spoločnosti, aby mohli robiť testy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 49371x
Priemerná čítanosť článkov: 1266x

Autor blogu

Kategórie