Založ si blog

Boj o vakcínu proti COVID-19 je bojom o extrémne lukratívny trh

Svet stále čaká na účinnú a bezpečnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 a farmaceutické spoločnosti sa predbiehajú  v tom, ktorá vyvinie lepšiu alternatívu. Jednou z nich je aj americká Moderna, ktorej tržby sa v 2. kvartáli tohto roka zvýšili až päťnásobne v dôsledku pozitívneho sentimentu vyplývajúceho z očakávaní ohľadom potenciálnej vakcíny. Odborníci na túto tému sa väčšinou zhodujú, že prvá dostupná vakcína by mala byť k dispozícii zrejme už začiatkom roka 2021.

Pred pár týždňami spoločnosť Moderna informovala, že rokuje s niekoľkými krajinami, ktoré majú záujem o dodávky vakcíny mRNA-1273 proti koronavírusu.  Do konca júla mala prebrať zálohy vo výške okolo 400 miliónov USD.  Tržby spoločnosti v 2. kvartáli 2020 dosiahli 66,4 milióna USD, pričom očakávania počítali s 27,4 milióna USD. Strata sa znížila zo 134,9 milióna USD na zo 116,7 milióna USD.

V pozitívnom duchu sa nachádzal aj vývoj akcií spoločnosti obchodovaných na burze Nasdaq. V posledných 6 mesiacoch vzrástli vďaka vypuknutiu pandémie a následnej nádeji vo vývoj účinnej očkovacej látky o 163 percent z 27 USD za akciu na 70 USD za akciu.

Zdroj grafu: Google Finance

Pri pohľade na vývoj hodnoty akcií spoločnosti v ročnom horizonte cena dokonca posilnila o celých 292 percent, takže investori, ktorí stihli túto rastovú vlnu, mohli realizovať veľmi zaujímavé zisky.

Firma so sídlom v Massachusetts chce rovnako ako ďalšie americké farmaceutické spoločnosti dôkladne zozbierať všetky potrebné dáta súvisiace s možnými účinkami na organizmus človeka.

Podľa hlavného pandemického poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpu by mohlo dôjsť k schváleniu prvej vakcíny na tamojšom trhu už v novembri, no k širokej verejnosti sa dostane až na jar alebo v lete budúceho roka.

Moderna začala tretiu fázu testovania svojej vakcíny už koncom júla, pričom výskum by mal trvať do konca septembra. Jej výsledky by mali byť známe začiatkom októbra.

Súboj o registráciu prvej vakcíny jednoznačne vyhralo Rusko, pričom vakcína má príznačný názov Sputnik V,  ktorý zrejme nebude čisto náhodný, nakoľko prvá umelá družica vypustená do vesmíru sa volala Sputnik I. Štátny Gamalejov inštitút za podpory ruského investičného fondu dokázali očkovaciu látku vyvinúť v rekordne krátkom čase. Navyše preskočili tretiu testovaciu fázu, ktorá je považovaná za kľúčovú. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa Rusko zatiaľ nachádza iba v prvej fáze klinického skúšania, čo vyvoláva značné zdesenie v odborných vedeckých kruhoch. Prezident Vladimír Putin však tvrdí, že prešla všetkými potrebnými testami.

Ťažkú hlavu s možnými vedľajšími účinkami si nerobí ani Čína, ktorá očkuje desaťtisíce svojich obyvateľov experimentálnymi vakcínami ešte pred dokončením štandardného testovania, pričom odborníci sa rovnako ako v prípade ruskej vakcíny obávajú o ich bezpečnosť.

Zdravotnícke úrady v Spojených arabských emirátoch zasa v pondelok uviedli, že vydali mimoriadne schválenie pre použitie vakcíny Covid-19, ktorá je v súčasnosti v tretej fáze testovania.

Naopak, vakcína vyvinutá na Oxfordskej univerzite a vyrábaná Indickým sérovým ústavom (SII) vstúpi do tretej fázy klinických štúdií až budúci týždeň vo všeobecnej nemocnici Sassoon v Pune.

K jednoznačne najzaujímavejším patrí  najnovšia malá štúdia britských vedcov, ktorí skúmajú, či by experimentálne vakcíny nefungovali efektívnejšie, ak by ich ľudia namiesto klasického očkovania inhalovali.

Všetci sa snažia uviesť na trh svoju verziu vakcíny čo najskôr a v honbe za ziskami niektoré často zabúdajú, na bezpečnosť populácie, ktorá môže na urýchlené spustenie očkovania bez dostatočných štúdií neskôr doplatiť neočakávanými vedľajšími účinkami.

Cesta za úspechom ruskej verzie SWIFT bude ešte tŕnistá

27.11.2020

Rusko sa snaží súperiť s USA okrem iného aj vo finančnom sektore. Veľkou ambíciou je vytlačiť dolár z pozície svetovej meny číslo jeden. Jedným z nástrojov mala byť alternatíva k bankovému komunikačnému systému SWIFT. Tieto plány sú však aj po rokoch ďaleko od vytýčeného cieľa. Je to už nejaký čas, čo svet obletela informácia o tom, že sa Turecko s [...]

Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá

24.11.2020

Investorom, ktorí verili v rast najstaršej kryptomeny v podobe Bitcoinu, napriek jeho predchádzajúcim prepadom sa vytrvalosť oplatila. Pred pár dňami dosiahla hodnota Bitcoinu 17-tisíc USD, na ktorých sa naposledy obchodoval v roku 2018 a krátko na to prekročil aj míľnik 18-tisíc USD. Od začiatku roka tak cena digitálnej meny vzrástla o 370 percent a momentálna situácia [...]

Akcie Alibaby strmo padli. Stačilo, že šéf firmy kritizoval čínskych komunistov

19.11.2020

O majiteľovi spoločnosti Alibaba, Jackovi Ma sa v poslednom období hovorilo najmä v súvislosti s IPO fintech divízie Ant Group, ktoré minulý týždeň zrušili burzy v Šanghaji a Hongkongu. V posledných dňoch však opäť priťahuje pozornosť investorov najmä jeho najznámejší projekt v podobe Alibaba Group, ktorej akcie sa prepadli do červených čísel. Akcie [...]

koronavírus, USA, cestovanie

ONLINE: Rakúšania rozbiehajú hromadné testy, pridajú sa aj Slovinci

04.12.2020 07:00, aktualizované: 07:14

V Rakúsku sa začína hromadné testovanie na koronavírus v troch spolkových krajinách, v decembri chce vo veľkom testovať aj Slovinsko.

231851850

Zbehol od Asada. Bol sýrsky generál na Slovensku?

04.12.2020 06:00

Žiadal o azyl vo Francúzsku, izraelský Mosad mu pomohol dostať sa do Rakúska a možno sa zatúlal aj na Slovensko. Kto je sýrsky generál Chálid al-Halábí?

pocasie-4-12-2020

Teploty stúpajú, kam až môžu dosiahnuť?

04.12.2020 00:00

Slnečných lúčov bude málo, ale aj pod zamračenou oblohou môže byť teplo. Mínusové teploty vystriedajú plusové a budú ďalej stúpať.

Nemecko, vlaky

Iračan dostal za pokusy vykoľajiť vlaky v Nemecku od rakúskeho súdu doživotie

03.12.2020 23:07

V roku 2018 sa štyri razy pokúsil vykoľajiť vlaky v Nemecku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 55334x
Priemerná čítanosť článkov: 1230x

Autor blogu

Kategórie