Založ si blog

Čím to je, že v tomto roku sú vstupy na burzu tak extrémne úspešné?

Kým niektoré firmy sa s ohľadom na situáciu okolo globálnej pandémie COVID-19 rozhodli svoje plány tento rok odložiť, vyzerá to tak, že tým odvážnejším šťastie praje. Najnovším prírastkom, ktorý absolvoval úspešné IPO aj napriek aktuálnej situácii je softwarová spoločnosť Snowflake. Jej akcie už má v hľadáčiku dokonca aj americký miliardár Warren Buffett.

Primárna emisia akcií Snowflake prekonala vstup na burzu spoločnosti Royalty Pharma a stala sa tak najväčším tohtoročným IPO v USA a zároveň najväčším IPO softwarovej spoločnosti vôbec. Spoločnosť celkovo predala 28 miliónov akcií a cena jednej akcie bola stanovená na 120 USD. Po zahájení obchodovania na New York Stock Exchange vzrástla ich hodnota na viac ako dvojnásobok, konkrétne na 245 USD za akciu. Následne bolo obchodovanie na krátky čas pozastavené.

Pred otvorením štvrtkového obchodného dňa sa cena nachádzala na úrovni  tesne pod 254 USD za akciu a trhová kapitalizácia firmy dosahovala 70 miliárd USD. Ešte vo februári pritom odhady oceňovali spoločnosť na 12 miliárd USD.  Jej súčasná hodnota tak prekonala túto sumu hneď niekoľkonásobne.

Zaujímavosťou pritom je, že aj keď výnosy spoločnosti neustále rastú, stále sa nachádza v hlbokej strate. Keď sa pozrieme na konkrétne čísla tak výnosy za uplynulý rok (do konca januára) dosiahli 264,7 milióna USD čo predstavuje oproti predchádzajúcemu obdobiu nárast o 173,9 percenta. Na druhú stranu sa strata zdvojnásobila 348,54 USD. Napriek tejto skutočnosti sa jej akcie zaradili medzi tie, o ktoré je medzi investormi obrovský záujem, najmä v dôsledku zvyšujúceho záujmu o tento druh riešení a celkovú digitalizáciu.

Softwarový startup, ktorý pomáha spoločnostiam analyzovať a zdieľať ich dáta na cloudových riešeniach navyše nedávno oznámil, že rad jej investorov  by sa mal rozšíriť o Berkshire Hathaway, ktorú vlastní „veštec z Omahy“ Warren Buffett a spoločnosť Salesforce,  ktoré každá súhlasili s nákupom 250 miliónov USD v akciách za cenu IPO. To mohlo byť pre investorov jedným z dôležitých pozitívnych signálov na nákup akcií tejto spoločnosti. Buffett sa totiž málokedy obzerá po akciách „startupových“ spoločností a svoju pozornosť venuje skôr stabilnejším hráčom na trhu. Aj preto patrí rozhodnutie získať podiel v Snowflake skôr k ojedinelým.

Opätovne tento rok uviedla na burzu Nasdaq svoje akcie napríklad aj spoločnosť Warner Music, ktorá kvôli enormnému záujmu investorov tesne pred vstupom dokonca zvýšila objem ponúkaných akcií alebo spoločnosť Lemonade, ktorá sa obchoduje na New York Stock Exchange.  Zdá sa, že IPO sa tento rok nesú v naozaj pozitívnom duchu a tie spoločnosti, ktoré sa vstup rozhodli kvôli koronakríze môžu len uvažovať nad tým, či to bol naozaj dobrý strategický krok.

Prelomové IPO? Prvýkrát v histórii nevstúpi na burzu firma

25.10.2020

Bude to úplná premiéra, keď na burzu nevstúpi cez IPO firma, ale osobná značka. Talianska blogerka sa rozhodla vstúpiť na trh so svojím menom a chce zistiť „koľko je hodná“. Pred niekoľkými týždňami som sa zaoberala témou o tom, že primárnym úpisom akcií sa tento rok napriek pandémii korony darí a veľkým spoločnostiam, ktoré sa rozhodli vstúpiť na burzu [...]

Zažívame koronavírusový paradox. Ceny bytov prudko rastú, kým ekonomika prudko klesá

16.10.2020

Ak ste čakali, že Praha a Bratislava sa ocitnú medzi najviac predraženými mestami v eurozóne, budete sklamaní. V analýzy cenových bublín sú ďaleko za hlavnými mestami štátov eurozóny. Očakávať zastavenie rastru je preto zatiaľ nereálne. Český trh nehnuteľností potvrdzuje nový fenomén, keď v protipohybu k ekonomickej kríze ceny rezidenčných realít rastú. [...]

Koronakríza nahráva rastu cien nehnuteľností. Po raste príde pád. Prečo?

10.10.2020

Reštrikcie spojené s pandémiou COVID-19 síce negatívne zasiahli celý rad odvetví, ale paradoxne nahrávajú v prospech rastu cien nehnuteľností. Pri poslednej finančnej kríze z roku 2008 po páde banky Lehman Brothers pritom realitný trh reagoval prepadom a globálne si odpísal viac ako 10 percent zo svojej hodnoty. Lenže momentálne je situácia iná. Keďže obmedzenia vlád [...]

Ide o pravdu, Miroslav Kollár

Kollár v Ide o pravdu: Vládu verejne kritizujem až keď nemám odozvu v koalícií

29.10.2020 20:00

Upozorňuje, že plošné testovanie nie je dostatočne pripravené. Poslanec a primátor Miroslav Kollár ale robí všetko preto, aby sa v Hlohovci otestovalo čo najviac ľudí.

Čaputová

Prezidentka telefonovala s nemocnicami, situácia v nich je zlá

29.10.2020 19:36

Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19, podľa prezidentky je v nich situácia zlá.

Jeremy Corbyn

Britskí labouristi pozastavili exlídrovi Corbynovi členstvo za antisemitizmus

29.10.2020 19:11

Jeremy Corbyn bol často adresátom obvinení, že toleroval, keď sa v opozičnej Labouristickej strane šíril antisemitizmus.

Igor Matovič, 500

Matovič sľubuje zdravotníkom 500 eur, šéfa SLK Kollára označil za vlastizradcu

29.10.2020 17:22

Ak zdravotníci odrobia celý víkend pri odbere vzoriek, prisľúbil im Igor Matovič špeciálnu odmenu 500 eur navyše.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 49373x
Priemerná čítanosť článkov: 1266x

Autor blogu

Kategórie