Založ si blog

Aerolinky sú aj napriek masívnej štátnej pomoci stále „dole“

Letecká doprava je v dôsledku pandémie koronavírusy aj vzhľadom k svojmu objemu najviac postihnutým odvetvím vôbec. V týždňoch, kedy sa takmer kompletne zavrelo svetovej neba, zaznamenali aerolínie pokles príjmov o osemdesiat až deväťdesiat percent.
Zlá ekonomická situácia sa okamžite premietla do ceny akcií leteckých spoločností. Pokles hodnoty desiatich najväčších svetových prepravcov činil päťdesiat až osemdesiat percent v prvých týždňoch po zavedení reštriktívnych opatrení.
Štátne finančné injekcie koncom augusta dosahovali v súhrne podľa odhadov TopForex okolo deväťdesiat miliárd dolárov, pričom tie najväčšie aerolinky čerpali rádovo jednotky miliárd. Zrejme najväčší objem peňazí získali leteckí dopravcovia v Spojených štátoch (Delta Airlines, American Airlines, United Airlines, Southwest Airlines), ďalej potom v Nemecku (Lufthansa), Francúzsku (Air France-KLM) alebo Veľkej Británii (British Airways).
Ani masívna finančná podpora problémy leteckých prepravcov nevyriešila. O aktuálnej kondícii vypovedajú ako finančné výsledky za druhý tohtoročný kvartál, tak vývoj ceny akcií. Lufthansa, tretí najväčší letecký dopravca sveta, vykázala prevádzkovú stratu 1,7 miliardy eur, čo je najhorší výsledok v jej povojnovej histórii. Strata Delta Airlines, ktorá je podľa trhovej kapitalizácie aj tržieb najväčšou aerolinkou sveta, sa vyšplhala až na 3,8 miliardy dolárov, ak berieme do úvahy očistenie podľa medzinárodných účtovných štandardov.
Pokiaľ ide o vývoj akcií leteckých prepravcov, ich ceny sa prakticky nachádzajú na úrovniach porovnateľných s treťou dekádou tohtoročného marca, kedy sa prejavili následky karanténnych opatrení. Výnimkou je snáď len čínska letecká spoločnosť China Eastern, ktorej akcie sú asi o štvrtinu silnejší ako na konci marca. Je to dané tým, že Čína má určitý náskok oproti zvyšku sveta čo do uvoľňovanie reštrikcií, a tiež tým, že Čína je z hľadiska leteckých služieb obrovský, a teda do istej miery sebestačný trh.
Blízka budúcnosť leteckej dopravy je veľmi neistá. Ešte pred letnými prázdninami sa objavovali predpovede, podľa ktorých by sa mohlo do konca tohto roka lietať na 50 až 60 percent oproti predkrízovému stavu. Niektoré letecké spoločnosti, ako napríklad American Airlines, však varujú, že ak nedostanú ďalšiu finančnú pomoc od štátu, začnú obmedzovať svoju prevádzku a zatvárať spojenie medzi menšími mestami.
Z hľadiska slovenského trhu je potom kľúčovou otázkou budúcnosť domácej spoločnosti SmartWings, ktorá zatiaľ podporu na rozdiel od väčšiny svetových spoločností nedostala.

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

26.05.2023

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam [...]

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi v ostreľovanom Šebekine panikária a utekajú. Moskva odvracia pohľad, začína sa rabovať

08.06.2023 13:28

Priame výpovede ľudí z ruského mesta v Belgorodskej oblasti.

Mantis

Nemci darovali Slovensku systémy Mantis. Posilnia ochranu hranice s Ukrajinou

08.06.2023 13:23

Prvý z týchto systémov bude dodaný v rozsahu niekoľkých týždňov.

mimoriadna schôdza, Peter Pellegrini

Migračné kvóty opäť spôsobujú rozruch. Pellegrini vyzval Šimka, aby nemenil kurz

08.06.2023 13:05, aktualizované: 14:07

Pellegrini na tlačovej konferencii tvrdil, že v Bruseli chcú vrátiť povinné prerozdeľovanie migrantov. Úrad vlády však takéto tvrdenia vyvrátil.

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182146x
Priemerná čítanosť článkov: 1531x

Autor blogu

Kategórie