Založ si blog

Medzi víťazov koronakrízy patria aj výrobcovia bicyklov a e-commerce s módou. Ich akcie dokonca rastú viac ako tržby

Korona pomohla nielen naštartovať biznis okolo bicyklov, ale pravdepodobne prispela aj k zmene životného štýlu. Investori vidia budúcnosť segmentu bicyklov optimisticky, čo vyhnalo akcie prudko nahor.

Aj keď pandémia koronavírusu dohnala k existenčným problémom množstvo firiem, z uzatvárania ekonomík dokázali iné firmy vyťažiť. Medzi víťazov určite patria firmy, ktoré sa točia okolo výroby, predaja a servisu bicyklov. A takisto online móda.

Analytická skupina NPD dlhodobo reportuje v USA aprílové tržby z predaja bicyklov v pásme 550 až 575 miliónov USD. Tento rok však bicykle počas pandémie prepísali rekordy: tržby sa vyšplhali až na 1 miliardu USD, čo predstavuje plus 75 percent.  Dôvodov je hneď niekoľko. Keď sa život v mestách dočasne zastavil, ľudia sa začali viac venovať voľnočasovým aktivitám a športovaniu v prírode.

Medzi bicyklami boli najväčším hitom stacionárne

Najväčším „skokanom“ bol segment lifestylových a rekreačných bicyklov, ktorý narástol o 203 percent. Dopyt po horských bicykloch išiel nahor o vyše 150 percent, pri detských bicykloch o 107 percent. Rekordérom je však predaj stacionárnych bicyklov na domáce športovanie – ich predaj vzrástol až o 270 percent. Pre zaujímavosť, obchody dokázali predať aj viac príslušenstva – napríklad o 49 % viac prilieb, o 60 percent viac držiakov na fľašu s vodou a o 85 percent viac košov na bicykle.

Úspech bicyklového segmentu sa pretavil do prudkého rastu akcií. Akcie spoločnosti Fox Factory Holding Corp. (jej športová skupina  Fox’s Specialty Sports Group má pod sebou značky Fox, Marzocchi, Race Face a Easton) vzrástli od prvého apríla do minulého týždňa o 108 percent na 78 USD za akciu.

Keď rast akcií predbieha plus v predajoch

Predaje spoločnosti Accell Group N.V, ktorá je materskou spoločnosťou výrobcov bicyklov Haibike, Winora, Ghost, Batavus, Koga, Lapierre, Raleigh, Sparta, Babboe a Carqon, síce v apríli klesali, no za máj už hlási rast o 23 percent v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. Akcie na zelené čísla reagovali neproporčne silnejším rastom: od prvého apríla vzrástli o 70 percent a pohybujú sa na úrovni 23,6 USD za akciu. Predaju bicyklov sa darilo aj na ázijskom trhu. Akcie Giant Manufacturing so sídlom na Taiwane vzrástli od začiatku apríla o 88 percent a akcie japonskej spoločnosti Shimano za rovnaké obdobie vzrástli o 38 percent.

Vážnym dôvodom pre silnejší predaj bol podľa Bloombergu aj fakt, že čoraz viac ľudí sa s ohľadom na dopady korony vo veľkých mestách sústreďovalo na prepravu bicyklami, aby sa vyhli verejnej doprave. V súvislosti s vyšším náporom na používanie bicyklov hlásia napríklad české cykloservisy, že nestíhajú vybavovať objednávky zákazníkov.

Online predajcovia módy ťažia z korony. Asos otvára na luxusnej Pařížskej ulici predajňu

Kým boli kamenné obchody zatvorené, spotrebitelia sa sústredili na nákup prostredníctvom online predajcov módy.  Kým firmy ako  Inditex, ktorý vlastní značky ako Zara, Pull&Bear alebo Bershka, či L Brands, ktorý zastrešuje napríklad Victoria´s Secret, hlásia výrazné prepady predaja, britskému online predajcovi Asos sa, naopak, evidentne darilo. Kým väčšina módnych značiek plánuje v dôsledku strát zatváranie svojich kamenných predajní, Asos plánuje na luxusnej Pařížskej ulici v Prahe otvoriť novú predajňu. Napriek tomu, že spoločnosť ešte nezverejnila hospodárske výsledky za obdobie počas korony, nárast akcií spoločnosti v období od 1. apríla do uplynulého týždňa dosiahol 205 percent. Podobne akcie britského konkurenta Boohoo za rovnaké obdobie vzrástli o 121 percent, čo je výrazne viac ako posun v hospodárskych výsledkoch. Tie v prvom štvrťroku dosiahli 367,8 mil. GBP, čo je medziročné plus o 45 percent.

V ďalších týždňoch bude určite zaujímavé sledovať, ako bude vyzerať návrat kamenných obchodov k číslam spred korony. Online konkurencia si totiž stihla za uplynulé mesiace posilniť pozície, čo rozhodne ovplyvnilo nákupné návyky. V prípade bicyklov sa skôr očakáva, že ich popularita pretrvá aj za horizont obmedzení vo verejnom živote.

Volkswagen mieri s e-autami do Kanady

24.03.2023

Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu. Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť [...]

Walmart investuje vo veľkom v Amerike

17.03.2023

Svetová jednotka v obchode vo veľkom rozširuje ponuku zdravotných a ďalších služieb, ktoré majú čoskoro tvoriť väčšinu zisku. Walmex, pobočka spoločnosti Walmart v Mexiku a strednej Amerike, plánuje v roku 2023 zvýšiť svoje výdavky o 27 percent, čo predstavuje 27 miliárd pesos (približne 1,42 miliárd EUR). Takmer polovica z tejto čiastky bude určená na [...]

Meta zavádza zmeny, inšpirovala sa Twitterom

27.02.2023

Mnohých možno prekvapí, že Meta má skvelé hospodárske výsledky. Zdá sa, že jej akcie pôjdu hore. Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená [...]

Bratislava mesto horúčavy obchodná ulica električka

Na bezpečnosť v uliciach Bratislavy bude aj tento rok dohliadať Nočná pomoc

28.03.2023 13:34

Posilní prácu mestskej a štátnej polície či záchrannej služby.

kvety, ľad, počasie, sneženie, Bratislava

Sneh, ľad a kvety. Snehová fujavica komplikuje dopravu, mráz trápi záhradkárov

28.03.2023 13:29

Aprílové počasie už v marci. Pozrite si, čo sa zase dialo v Bratislave.

Hacker

Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Drtivo nás to poškodilo, smeje sa Kollár

28.03.2023 13:12

Len pred niekoľkými dňami slovenská vláda odobrila darovanie stíhačiek MiG-29. Prvé štyri stroje sú už na Ukrajine.

Martin Klus

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

28.03.2023 12:57

Kabinet o tom rozhodol na utorkovom zasadnutí po tom, ako sa Klus vzdal kandidatúry.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 171206x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie