Založ si blog

Druhá vlna koronavírusu je pravdepodobne tu. Ak veľmi skomplikuje oživenie ekonomiky?

Masové tlačenie peňazí centrálnymi bankami a uvoľňovanie reštrikcií po týždňoch opatrení proti korone prinieslo do ekonomík množstvo optimizmu. A to sa prejavilo aj na finančných trhoch. Teraz však klope na dvere druhá vlna, ktorá by mohla nalomenej ekonomike zasadiť k.o.

Ak sme svedkami druhej vlny, máme sa pripraviť opäť na reštrikcie?

Dôsledky reštrikcií v snahe zabrániť vysokému počtu obetí pandémie si na ekonomikách vypýtali nemalú daň. Mnoho firiem sa dostalo do insolvencie a skrachovalo, bankrot mnohých ďalších je asi len  otázkou času. Nezamestnaných pribúda ako húb po daždi aj vo vyspelom svete (stačí sa pozrieť na USA). Centrálne banky zareagovali rekordnými stimulmi na podporu ekonomík. Avšak nádych „po korone“ dostáva vážne trhliny. Druhá vlna pandémie je reálne tu, počet nakazených po uvoľnení opatrení stúpa a napríklad Peking hlási nové ohnisko nákazy. Od 13. júna, kedy hlavné mesto zaregistrovalo 57 nových prípadov nákazy, sa čísla pohybujú v desiatkach nakazených každý deň. Mesto posilnilo dezinfekciu a zatvorilo športoviská a ďalšie priestory v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu. Vo štvrti Feng-tchaj s miestnym trhoviskom, kde lokalizovali ohnisko, dokonca zaviedli „vojenský režim“, pričom ďalších 11 štvrtí úplne uzavreli a postavili tam cestné zátarasy.

Aby nechodili trak ďaleko, výrazný nárast počtu infikovaných hlási aj Nemecko, kde každý deň pribúdajú stovky chorých. Napríklad 27. júna to bolo 687 prípadov. Najvyšší počet nakazených za jediný deň počas uplynulého piatka hlásili USA (konkrétne 44 726).

Finančné trhy sú v neistote

Virológovia pôvodne odhadovali, že druhá vlna pandémie by mohla prísť na jeseň. Avšak nie všetci – juhokórejskí výskumníci napríklad hovorili o začiatku druhej vlny už v prvej polovici mája s epicentrom v Soule. Časť odborníkov však hovorí, že toto ešte nie je reálne druhá vlna COVID-19. Svetová zdravotnícka organizácia však varuje, že pandémia sa nachádza v novej a nebezpečnej fáze.

Obdobie ekonomickej neistoty tak pokračuje. Americké akciové trhy sa preto v piatok ocitli v negatívnych číslach. Index Dow Jones si odpísal 2,84 percenta, širší index S&P 500 sa prepadol o 2,42 percenta a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,59 percenta. Rastúci počet prípadov tlačil dole aj úvodné obchodovanie nového týždňa na ázijských trhoch. Najviac oslabil japonský Nikkei 225, ktorý si odpísal 2,3 percenta.

Dokedy bude stačiť tlačenie nových peňazí?

Ak by ako reakcia na druhú vlnu prišli nové masové obmedzenia, zhoršeniu výhľadu vývoja svetového hospodárstva by sa nedalo vyhnúť. O tom, že ekonomika sa nachádza v neistote, hovoril aj šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell počas videokonferencie s predstaviteľmi mesta Youngstown v Ohiu.

Na prvú vlnu pandémie zatiaľ stačilo tlačenie nových peňazí. A to bez toho, že by sa centrálne banky báli neúmerného zvýšenia inflácie. Skrátka, púšťanie nových bankoviek do obehu sa stalo bežným štandardom riešenia problémov.  Je však ťažko uveriteľné, že by tento model mohol fungovať donekonečna. Vo svetle druhej vlny zostáva naliehavou otázkou, kedy v tomto modeli nastane zlom a finančné trhy nastavia reálne zrkadlo ekonomike.

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

SR Prezidentka Čaputová Úradovanie Východ Prešov Návšteva

Čaputová: Z východu som nadšená, rada sa sem vraciam

25.04.2024 21:45

Prezidentka navštívila rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, centrum pre obete násilia či národnú kultúrnu pamiatku na Solivare.

SR Bratislava EK Vláda Jourová RTVS MK Stretnutie TK BAX

Jourová rokovala s Ficom i Šimkovičovou: Nikto si neželá, aby Slovensko prišlo o peniaze EÚ, eurokomisia má však otázky

25.04.2024 19:57

EK diskutuje s vládou o zmenách v trestnom práve, ktoré vládna koalícia napriek žiadosti komisie presadila v zrýchlenom režime.

Lukasenkova atletka

Lukašenko prezradil, kedy odíde. Ženu na čele štátu nechce, ale atlétku, ktorá neznáša dúhové farby, by podporil

25.04.2024 19:00

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Bielorusom sa žije oveľa lepšie ako pred tromi desaťročiami. Ako vyzerá porovnanie ich finančných pomerov so Slovákmi?

Praha, masová streľba, Česko

Strelec z pražskej univerzity netrpel duševnou poruchou, motív úrady oznámia čoskoro

25.04.2024 18:21

V hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici.