Založ si blog

Unilever ako investícia s potenciálom. Vďaka COVID-19

Prepady na akciových trhoch, ktoré sme videli v prvej polovici marca, neobišli ani spoločnosť Unilever, ktorá patrí k najväčším dodávateľom výrobkov pre osobnú starostlivosť a starostlivosť o domácnosť, potravín a nápojov. To sa však vďaka zvýšenému záujmu o čistiace a dezinfekčné výrobky v súvislosti s COVID-19 môže v najbližšom období zmeniť.  Zvýšený záujem o výrobky tohto druhu môže mať pozitívny dopad nielen na ďalšie zisky a kvartálne hospodárske výsledky, ale aj hodnotu samotných akcií spoločnosti.

Po prepuknutí koronavírusu v Európe sa akcie Unileveru, ktoré sa obchodujú na burze v Londýne, v prvej polovici marca prepadli zo 4 480 GBP za akciu na 3 726 GBP za akciu, na ktorej sa pohybovali 16. marca 2020. V priebehu nasledujúcich troch dní sa cena akcií zotavila a stúpla o 20 percent na 4 381 GBP, no následne opäť oslabovala.

Akcie spoločnosti za posledný rok celkovo klesli z hodnoty okolo 4 384 GBP  za akciu na 3 981 GBP a počas štvrtkového obchodného dňa sa ich hodnota pohybovala na hodnote 3 980 GBP, čo za uvedené  obdobie predstavuje pokles o 9 percent.

Analýza údajov Euromonitor agentúry Reuter ukazuje, že počas pandémií ako vtáčia chrípka či napríklad Mers z roku 2013 spotreba čistiacich prostriedkov rapídne stúpa. To môže pre firmy, ktoré ich vyrábajú znamenať výrazné zvýšenie príjmu z predaja. Podľa údajov, ktoré vo svojom článku uviedol Investing.com, minuli spotrebitelia v roku 2019 celosvetovo na čističe povrchov takmer 22 miliárd USD a ďalších 1,43 miliárd USD na čistiace utierky.

Niektoré zo spoločností môžu podľa odborníkov dokonca plánovať nákup vzoriek koronavírusu, aby mohli vytvoriť čistiace prostriedky, ktoré budú zabíjať kmeňové bunky vírusu. Vývoj výrobkov však môže trvať  niekoľko mesiacov alebo aj rok. Firma Unilever, rovnako ako niektoré ďalšie spoločnosti však na otázku v súvislosti s podobnými plánmi neodpovedala.

Firma pred pár dňami na svojich stránkach zároveň informovala verejnosť, že prispôsobí svoje existujúce výrobné linky tak, aby dokázala produkovať viac dezinfekčných prostriedkov, ktoré sa budú môcť využívať v nemocniciach, školách a ďalších verejných inštitúciách. Aktuálny vývoj situácie na trhu tak naznačuje, že akcie firmy by mohli byť zaujímavé z hľadiska investície.

Francúzska firma Sanofi vsádza na umelú inteligenciu pri vývoji liekov BIO

30.05.2024

Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi uzavrela pred pár dňami významné partnerstvo so spoločnosťami OpenAI a Formation Bio, aby dokázala lepšie napredovať vo svojich projektoch vývoja liekov pomocou umelej inteligenice (AI). Využitím rozsiahlych skúseností, predchádzajúcich spoluprác a vysokých ambícií v oblasti AI, by sa tak Sanofi mohla stať prvou spoločnosťou, [...]

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 21:44

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

Zničená Stalinova busta

Stalin prišiel o hlavu: Rus pri Moskve rozmlátil pamätník diktátora, vrhol sa aj na Lenina

21.07.2024 18:24

Zábery zachytili páchateľa "v neadekvátnom stave", ako všetkou silou udrel kladivom do pomníka, a v pozadí sú počuť výkriky a hlasný smiech.