Založ si blog

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka výhodnejšie podmienky pre zelené spoločnosti. Európsky solárny priemysel dokonca varuje, že sa nachádza v existenčnej kríze a môže sa čoskoro rozpadnúť.

 

Viacero firiem odchádza do USA alebo to aspoň zvažuje

Jednou z posledných spoločností, ktorá sa presúva za Antlantik je švajčiarsky výrobca solárnych modulov a článkov, Meyer Burger, ktorý v polovici  marca zatvoril závod v nemeckom Freibergu. Napriek úsiliu spoločnosti aj nemeckej vlády sa ich rokovania skončili neúspešne. Zatvorenie prevádzky spôsobilo okrem zrušenia 500 pracovných miest aj 10-percentný pokles európskej produkcie. Firma presunie svoju výrobu do USA, kde plánuje zriadiť dve továrne, jednu na solárne panely v Arizone a druhú na solárne články v Colorade. Rovnakou cestou sa rozhodla vydať aj nórska spoločnosť Freyr, ktorá vyrába lítium-iónové batérie. Tá ukončila financovanie závodu v Nórsku a na začiatku februára tohto roka, podľa oficiálneho vyhlásenia na svojej stránke, oznámila presídlenie do USA, kde má v pláne sa zamerať na svoj závod v Georgii.

 

Podpora je slabšia, prístup v rôznych krajinách sa líši

Obe tieto spoločnosti sa iba pridávajú na zoznam iných európskych firiem, ktoré z dôsledku nedostatočnej podpory a následným finančným problémom, zatvárajú svoje fabriky alebo presúvajú podnikanie na iné kontinenty. Podľa agentúry Reuters uviedlo za posledný rok najmenej 10 firiem, že majú finančné ťažkosti. Nemecké ministerstvo hospodárstva si uvedomuje vážnosť situácie a snaží sa zistiť všetky možnosti financovania, rovnako ako nórske ministerstvo obchodu, ktoré zaviedlo novú priemyselnú politiku v oblasti zelenej energie. K podpore sa pridáva aj Európska únia, ktorá v polovici apríla tohto roka spustila pre spoločnosti aj európske vlády dobrovoľnú chartu, ktorej cieľom je, aby časť nákupov solárnych panelov bola z domácej produkcie. Združenie Solar Power Europe, ktoré je koordinátorom, však upozorňuje, že charta nie je právne záväzná. Poslanec Európskeho parlamentu Michael Bloss, je skôr názoru, aby Európska komisia zriadila fond za účelom pomoci spoločnostiam odkupom nevyužitých panelov, ktoré boli vyrobené v Európe. Zatiaľ čo, napríklad švédska spoločnosť Northvolt dostala od nemeckej vlády pomoc v rámci snahy udržať výrobu v krajine, spoločnosti Meyer Burger podporu nedostala. Politické nezhody o výške finančnej podpory, potom nútia spoločnosti hľadať alternatívy mimo Európy.

 

Čína neférovo dotuje ceny. Je nutné proti tomu zakročiť

Odchod Meyer Burger z európskeho trhu, je podľa generálneho tajomníka Európskej rady pre solárnu výrobu (ESMC) Johana Lindahla, iba začiatok. O podporu žiadajú európski výrobcovia už nejaký ten piatok, pričom dôvod je jednoduchý – obrovská konkurencia z Číny s lacnými produktmi, čo ceny európskych výrobcov tlačí do úzadia. Čínska vláda vkladá obrovské finančné prostriedky do podpory zelenej energie, či už je to fotovoltaika alebo elektrické autá, a zároveň expanduje aj mimo hranice krajiny. Aktuálne zastrešuje 80 percent globálnej výroby solárnej energie. Podľa výskumníkov z Wood Mackenzie, je výroba panelov o polovicu lacnejšia ako v Európe, kde sa cena pohybuje a úrovni  22 centov a zároveň je porovnateľná s európskymi produktmi. Lacná výroba umožňuje predávať produkty za lepšie ceny, čo spôsobuje, že o zdanlivo drahé produkty z Európy nie je taký záujem a výrobcom ležia v skladoch napríklad nevyužité solárne panely. Ako rýchlu pomoc, Európska komisia ustanovila Zákon o čistom priemysle (Net-Zero Industry Act), aby tak pomohla zvýšiť domácu produkciu na 40 percent do roku 2030 urýchlením byrokratických postupov a s ďalším zlepšením podmienok. Jedným z nariadení je, že produkty predávané v EÚ nesmú pochádzať z nútených prác. Napriek vyššie spomínaným krokom, ktoré by mohli priniesť zmenu, treba rátať s tým, že zlepšenie bude viditeľné až v budúcnosti. Nepomôže európskemu trhu okamžite.

 

Extra výhodné podmienky v USA

Nemožno sa čudovať, že spoločnosti láka práve americký kontinent. Tamojší Zákon o znižovaní inflácie (IRA), ktorý bol podpísaný v roku 2022 podporuje zníženie inflácie,  aj zníženie emisií o 40 percent do roku 2030. Tento zákon zahŕňa investície do zelenej energie nielen na priemyselnej úrovni, ale má pomôcť domácnostiam a komunitám, oživeniu priemyslu a zvýšeniu zamestnanosti v oblastiach Georgia, Južná Karolína alebo Texas. Na rozdiel od európskeho zákona, americká vláda na tento účel ponúka granty, pôžičky, daňové úľavy či iné stimuly. Takéto kroky nakoniec vedú k rozhodnutiam európskych výrobcov zmeniť svoje pole pôsobnosti a presunúť výrobu za veľkú mláku.

 

Odchod firiem môže výrazne postihnúť najmä menšie mestá

Zatvorenie závodov nemá len plošný dopad na európsku ekonomiku, ale môže spôsobiť najmä problémy na lokálnej úrovni. Nemecké mesto Freiberg funguje už od konca 20. storočia najmä vďaka finančnej podpore, vďaka čomu sa rozšíril priemysel a vznikli nové odvetvia. Avšak v roku 2010 sa do tejto oblasti rozšírila čínska konkurencia, čo značným spôsobom zasiahlo aj mesto. Trvalo 10 rokov, kým nemecká vláda pozmenila zastropovanie dotácií a dopyt aj priemysel sa opäť rozbehol. Ako informovala agentúra Reuters, závod lokálnej skrachovanej spoločnosti v roku 2021 prebral Meyer Burger, ktorý bol istý čas najväčším zamestnávateľom v tomto meste. Odchod spoločnosti, teda môže opäť spôsobiť problémy obyvateľom alebo okolitým mestám a vrátiť ich späť v čase.

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

SAS, Liberálny dom

SaS pripravuje trestné oznámenie: množiace sa vyhrážky prekračujú hranice

20.05.2024 22:13

Vyhrážky sa už neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale aj formou listov, ktoré chodia aj ich rodinným príslušníkom, upozornila Kolíková.

blesk. búrka

Po zásahu blesku museli v Drážďanoch dvoch ľudí oživovať, zranených je desať

20.05.2024 21:47

Blesk zasiahol trávnatú oblasť pri Labe neďaleko centra saskej metropoly.

Europarlament / Europoslanci /

Voľby do europarlamentu by vyhrali progresívci pred Smerom a Hlasom, ukázal prieskum

20.05.2024 20:13

Pätnásť mandátov by si rozdelilo sedem strán.

Assange

Assange sa môže odvolať proti vydaniu do USA, rozhodol súd

20.05.2024 19:37

Ak by sudcovia rozhodli v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii by sa vyčerpali.