Založ si blog

Stellantis má v Kanade a Taliansku problémy. Potenciál objavil vo Francúzsku

Globálny automobilový priemysel sa snaží dosiahnuť dekarbonizáciu a zameriava sa na alternatívne zdroje pohonu, čím chce postupne prejsť na udržateľnú mobilitu. Elektrické vozidlá a po novom aj autá poháňané vodíkom zohrávajú v tomto pláne dôležitú úlohu. Jedným z veľkých hráčov v sektore je spoločnosť Stellantis, ktorá v súčasnosti čelí ťažkostiam v Kanade, kde musela pozastaviť výrobu nového závodu na batérie, a taktiež štrajkom v Taliansku. Jej výhľady do budúcnosti a zdroje ziskov by v najbližšom období mala posilniť významná akvizícia so Symbio, spoločnosti zameranej na výrobu vodíkových systémov.

Spoločnosť Stellantis, pod ktorú patria značky ako Dodge, Alfa Romeo, Ram, Citroën, Peugeot alebo Opel, zastavila v Kanade výstavbu závodu na výrobu automobilových batérii. Do tohto projektu boli plánované investície vo výške viac ako 5 miliárd CAD (3,7 miliardy USD) a prerušili sa kvôli rokovaniam s federálnou vládou ohľadom finančnej podpory. Spoločnosť tvrdí, že kanadská vláda nedodržala svoju časť dohody, ktorá súvisela s dotáciou 13 miliárd CAD pre nemeckú automobilku Volkswagen, ktoré jej vláda prisľúbila.

 

Nové pracovné miesta

Spoločnosť Stellantis spolu s juhokórejským výrobcom LG Energy Solution by v rámci svojho plánu chcela dosiahnuť ročnú výrobnú kapacitu presahujúcu 45 gigawatthodín a pre kanadský región Winsdor poskytnúť približne 2500 nových pracovných miest. Vláda má od rokovaní pozitívne očakávania, no ministerka financií Chrystia Freelandová zdôraznila, že vládne zdroje nie sú neobmedzené a apelovala na vládu provincie Ontario, aby splnila svoju časť dohody. Ontárijský premiér Doug Ford požiadal federálnu vládu, aby podporila Stellantis rovnako ako Volkswagen, keďže ten dostal od Kanady najväčšiu jednotlivú investíciu v dodávateľskom reťazci elektrických vozidiel. Minister priemyslu Francois-Philippe Champagne zdôraznil, že je potrebné, aby Ontário zaplatilo svoj spravodlivý podiel a prelomil tak súčasnú patovú situáciu.

 

Štrajky v Taliansku spomaľujú výrobu

Zamestnanci v Taliansku protestujú proti pracovným podmienkam v závode Stellantis v Pomigliane v južnom Taliansku, ktorý sa zameriava na výrobu SUV Alfa Romeo Tonale a Fiat Panda. Závod zamestnáva viac ako 4000 ľudí, z ktorých je momentálne viac ako 20 percent na dovolenke platenej štátom. Spoločnosť chce znížiť náklady a zároveň zvyšovať výrobu kvôli súčasnému trendu EV, preto tlačí na zamestnancov, aby podávali počas zmien vyššie výkony, pričom nenaberá nové pracovné sily. Hovorca spoločnosti popiera obvinenia zo zanedbávania pracovných podmienok, pričom zdôraznil, že rešpektuje svojich zamestnancov aj s ohľadom na konkurenčný charakter automobilového priemyslu. V marci sa Stellantis dohodla s talianskymi odbormi na zvýšení miezd, ktoré by mali za prvé dva roky stúpnuť o 11 percent. Príjmy spoločnosti sa v prvom kvartáli zvýšili o 14 percent na 47,2 miliardy EUR (52 miliárd USD)  vďaka dodávkam čipov a zvýšeniu cien produktov. Na zvyšok roka ostávajú výhľady opatrné vzhľadom na rastúce zásoby vozidiel, no Stellantis sľubuje generovať kladný peňažný tok.

 

Vodíkový pohon od spoločnosti Symbio

Okrem toho spoločnosť oznámila, že plánuje získať podiel v hodnote 33,3 percent vo firme Symbio, ktorá sa zameriava na vodíkovú mobilitu s nulovými emisiami, čím chce rozšíriť svoje pôsobenie na poli automobilovej výroby a priblížiť sa k udržateľnej budúcnosti. Vďaka tomu by mohla spoločnosť Symbio rozšíriť svoje pôsobenie na území Európy aj USA. Generálny riaditeľ Stellantis, Carlos Tavares, vyzdvihol dôležitosť využívania všetkých dostupných technologických nástrojov pre alternatívny pohon vozidiel v úsilí bojovať voči ohrozeniu životného prostredia a vyjadril snahu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu spoločnosti do roku 2038. Symbio chce do roku 2025 vyrábať 50-tisíc palivových článkov ročne vo svojej gigafactory v Saint-Fons. Produkcia začne v druhej polovici roka 2023 v rámci projektu HyMotive, ktorom sa práve vodík považuje za kľúčovú zložku pri dekarbonizácii automobilového priemyslu.

 

Akcie strádajú

Za posledný rok vzrástla hodnota akcií na burze o 15 percent. Pri pohľade na päťročnú výkonnosť akcií však môžeme vidieť, že sa v dôsledku reštrikcií spojených s pandémiou, ktorá výrazne zasiahla dodávateľov aj samotné automobilové spoločnosti, stále nachádza v červených číslach.  S ohľadom na aktuálnu situáciu na globálnych trhoch je možné, že kým sa akcie spoločnosti plne zotavia, ešte to nejaký čas potrvá, ale momentálne sa zdá, že sú na dobrej ceste.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Akcie automobilky Stellantis sa pomaly zotavuju z pandemie-Investicia v Kanade zatial stoji

Výkonnosť akcií spoločnosti Stellantis za posledných päť rokov (Zdroj: Google)

 

 

 

Čipy sú na trhu stále horúcou položkou. ARM vstúpi na burzu

16.05.2023

Polovodiče a čipy sa radia medzi základné komponenty v mnohých zariadeniach, akými sú napríklad počítače alebo smartfóny. Pre trh sa stali v podstate „šafránom“, keďže v poslednej dobe čelíme ich nedostatku. Ten v kombinácií so zvýšeným dopytom spôsobil, že napríklad výrobcovia, ktorý ich potrebujú pre svoje produkty museli súperiť o dodávateľov [...]

Twitter a TikTok v problémoch

03.05.2023

Sociálne siete si prechádzajú náročným obdobím. Čínska platforma TikTok mala prednedávnom súd, rovnako ako Elon Musk so svojim Twitterom, kvôli zrušeniu účtu politickej aktivistky Laury Loomer. Tieto udalosti odhalili rôzne skutočnosti a postavili sociálne siete pred otázku spôsobu ich fungovania v najbližších rokoch. Twitter sa nedávno spojil s organizáciou X Corp [...]

Celosvetovo najväčšiemu výrobcovi elektromobilov pomohlo zrušenie covidových obmedzení v Číne a už dokázal v 1. kvartáli písať rekordné čísla.

13.04.2023

Podľa priebežných údajov sa spoločnosti Tesla podarilo predať v priebehu posledného štvrťroka 422 875 automobilov, čo znamená 36 percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku a 4 percentný nárast oproti poslednému kvartálu. Podľa analytikov malo toto číslo prekročiť hranicu 430-tisíc, čo sa síce nepodarilo, no pre tohto popredného výrobcu elektrických automobilov [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi v ostreľovanom Šebekine panikária a utekajú. Moskva odvracia pohľad, začína sa rabovať

08.06.2023 13:28

Priame výpovede ľudí z ruského mesta v Belgorodskej oblasti.

Mantis

Nemci darovali Slovensku systémy Mantis. Posilnia ochranu hranice s Ukrajinou

08.06.2023 13:23

Prvý z týchto systémov bude dodaný v rozsahu niekoľkých týždňov.

mimoriadna schôdza, Peter Pellegrini

Migračné kvóty opäť spôsobujú rozruch. Pellegrini vyzval Šimka, aby nemenil kurz

08.06.2023 13:05, aktualizované: 14:07

Pellegrini na tlačovej konferencii tvrdil, že v Bruseli chcú vrátiť povinné prerozdeľovanie migrantov. Úrad vlády však takéto tvrdenia vyvrátil.

Peter Bročka

Nespokojní Trnavčania spustili petíciu za odvolanie primátora Bročku

08.06.2023 12:39

Magistrát v reakcii uviedol, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebude reagovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 182137x
Priemerná čítanosť článkov: 1531x

Autor blogu

Kategórie