Založ si blog

Spoločnosť Cheniere neprešla testami na reguláciu emisií v Louisiane

Podľa agentúry Reuters žiada spoločnosť Cheneire Energy, vyrábajúca skvapalnený zemný plyn, 18 mesiacov na modernizáciu turbín, ktoré neprešli testami na mieru znečistenia prostredia. Celkovo 21 zo 44 zariadení spoločnosti totiž prekročilo nové bezpečnostné limity.

 

Problém chcú odstrániť čo najskôr

Turbíny skvapalňujúce zemný plyn podľa údajov z testovania národných emisných noriem pre nebezpečné látky znečisťujúce ovzdušie (NESHAP) prekročili limity merajúce prítomnosť formaldehydu. NESHAP obmedzuje okrem množstva vypúšťaného formaldehydu do ovzdušia aj benzén a podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) je spoločnosť Cheniere jedným z dvoch exportérov plynu, na ktorých sa vzťahujú tieto pravidlá. Firma chce v čase vysokého dopytu problém odstrániť čo najskôr, keďže vykurovacia sezóna je už v plnom prúde. Podľa hovorcu spoločnosti Ebena Burnham-Snydera tieto opravy nebudú mať výrazný vplyv na financie a prevádzku. Odhad nákladov na modernizáciu turbín však neposkytol.

 

Riešenie je zrejmé, zaberie však nejaký čas

Cheniere ako opatrenie proti poškodzovaniu životného prostredia navrhla dvojfázový prístup: Prvá fáza by mala trvať 90 dní a zahŕňala by opätovné testovanie po výmene niektorých spaľovacích a meracích komponentov turbíny. Druhá etapa by si vyžadovala dlhší proces inžinierskej analýzy, po ktorej by sa mohli turbíny vymeniť za novšiu technológiu. Finálne vyriešenie problému sa predpokladá v apríli 2024.

 

Produkcia plynu by mala stúpnuť

Cheniere medzitým podnikne kroky na zníženie emisií. Predpokladá sa, že celková produkcia plynu bude vyššia ako v minulom roku, keďže rozšírenie v Sabine Pass mierne kompenzuje súčasné odstávky kvôli údržbe. Hlavná prevádzka v Corpus Christi v Texase prešla reguláciami a Cheniere ďalej plánuje rozširovať svoje závody v Texase aj v Louisiane. Za tretí štvrťrok dosiahli tržby výšku 8,85 miliardy USD, čo je viac ako dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku, a to vďaka omnoho vyšším objemom a cenám produktov. Spomedzi amerických spoločností začala Cheniere s vývozom zemného plynu ako prvá a momentálne figuruje v rebríčku Fortune 500.

 

Hodnota akcií sa drží vysoko

Za posledný rok hodnota akcií spoločnosti vzrástla o 59,73 percent. Po skončení piatkového obchodného dňa sa nachádzala tesne pod hranicou 163 USD za akciu a trhová kapitalizácia spoločnosti dosahovala viac ako 40 miliárd USD.

WonderinterestTrading_Lacenova_Vyrobca LNG Cheniere musi redukovat vyrobu LNG

Graf: Historický vývoj hodnoty spoločnosti Cheniere Energy. (Zdroj: Google Finance)

 

Spomalenie vývozu plynu do Európy

Spoločnosť už kedysi podala na americké úrady žiadosť o výnimku z pravidiel, ktoré obmedzovali emisie možných karcinogénov, no žiadosť bola zamietnutá. Cheniere teraz potrebuje čas na opravy svojich zariadení, čo výrazne spomalí vývoz plynu z USA do Európy. V prípade, že sa bude dopyt držať vysoko a problémy  dodávkami z Ruska budú aj naďalej pretrvávať, akcie Cheniere by napriek uvedenému problému nemuseli zaznamenať výraznejšiu korekciu. Práve naopak, z dlhodobého hľadiska a s vyhliadkou odstránenia problému s emisiami majú dostatočný potenciál na ďalší rast.

Nespresso rozširuje ponuku o udržateľný sortiment

02.12.2022

Zrejme sa nenájde človek, ktorý by nepoznal spoločnosť Nestlé Group. Tá má vo svojom portfóliu celý rad populárnych značiek od zmrzlín Mövenpick, cez sladkosti KitKat, Lion, Nesquick, až po výrobcov kávy, ako je Nescafé alebo Nespresso. A práve Nespresso oznámilo rozšírenie ponuky pre zákazníkov o papierové kapsuly, ktoré je možné kompostovať. Agentúra Reuters [...]

Investovanie v blízkej budúcnosti ovplyvní snaha USA za každú cenu skrotiť infláciu

25.11.2022

Toto sú tri faktory, ktoré budú vplývať na investovanie v blízkych rokoch: ďalšie zvýšenie centrálnych sadzieb, pokles cien realít a zelené investície. V investovaní je dôležité sledovať nielen vývoj konkrétnych inštrumentov, ale aj všetkých vonkajších faktorov, ktoré majú vplyv na vývoj cien. Čo nás čaká v ďalšom období a sme vôbec pripravení na [...]

Arabská ropa je opäť v centre pozornosti investorov. Vďaka úspešnému vstupu saudskej ťažiarskej firmy na burzu

24.11.2022

Na burze Tadawul v Rijáde nedávno prebehol ďalší úspešný vstup na burzu. Tentokrát išlo o saudskoarabskú ťažiarsku firmu Arabian Drilling Company, ktorá ponúkla na predaj 30 percent svojich akcií. Ich cena sa z pôvodných 100 rialov za akciu (26 USD) ešte v čase upisovania dostala na 118 rialov. Nárast o 18 percent ešte pred samotným spustením voľného obchodovania [...]

Margarita Simonian

Ak prehráme, skončíme všetci v Haagu. Propagandisti odhalili strach Kremľa

03.12.2022 03:53

Začali sa moskovské elity báť, že budú skladať účty za podiel na vojnových zločinoch? Alebo sa hlásne trúby Kremľa len snažia mobilizovať Rusov strašením, že po porážke nik z nich trestu neujde?

assange

Assange, ktorý čaká na vydanie do USA, sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva

02.12.2022 23:19

Americké orgány považujú Assangea za zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu.

Matteo Salvini

V Taliansku pokračoval súd so Salvinim, vypovedala exministerka obrany

02.12.2022 22:50

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa.

Edward Snowden

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku

02.12.2022 20:40

Udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 154747x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu

Kategórie