Založ si blog

Po sérii správ o zdražovaní plynu konečne svitá na lepšie časy?

Napriek istému poklesu je návrat zemného plynu na pôvodné ceny v nedohľadne.

V poslednom období sme nepočúvali nič iné, ako správy hovoriace o zdražovaní energií, vrátane zemného plynu. Aj keď jeho hodnota ešte nejaký čas zrejme bude pod vysokým tlakom, postupne sa objavujú aj pozitívne správy o možnom poklese cien. Bavíme sa síce o horizonte niekoľkých rokov, no aj tak táto správa predstavuje svetlo na konci tunela, ktoré v doterajších prognózach chýbalo.

Zníženie cien by malo prísť vďaka vybudovaniu európskych terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG). Cenová úľava by mohla byť podľa štúdie Energohospodárskeho inštitútu univerzity v Kolíne nad Rýnom (EWI) vypracovanej na objednávku nemeckého plynárenského zväzu Zukunft Gas reálna už v roku 2024, pričom ceny by sa mohli dostať na úroveň porovnateľnú s rokom 2018  približne v roku 2026 v prípade, že bude do obchodovania aspoň čiastočne zapojené aj Rusko.

 

Zníženie závislosti na Rusku

Nie je žiadnym tajomstvom, že Európa sa chce zbaviť aktuálnej závislosti na plyne z Ruska aj prostredníctvom USA. Odhady štúdie hovoria, že by sa práve tie mohli stať najväčším dodávateľom do EÚ do roku 2030. Podľa EWI odobrali v minulom roku európske štáty z 361 miliárd metrov kubických plynu až 147 miliárd z Ruska, 82 miliárd z Nórska a 22 miliárd z USA. V prípade scenára, že by Rusko do odberu v EÚ nakoniec nebolo zapojené, dovážaný objem z USA by mohol už v roku 2026 predstavovať približne 130 miliárd metrov kubických. Význam Kataru, s ktorým momentálne európske štáty rokujú by však mal byť podľa výsledkov inštitútu obmedzený.

 

Bez Ruska budú ceny rásť

EWI neočakáva,  že by sa veľkoobchodné ceny plynu v severnej Európe vrátili na úroveň v roku 2018, keď boli v obchodnom uzle Title Transfer Facility (TFF) v Holandsku v priemere najnižšie za posledných 20 rokov, v prípade, že Rusko bude z obchodovania úplne vylúčené. Ak by došlo k tomuto scenáru, EWI očakáva návrat na úrovne cien z roku 2021 do roku 2026 v prípade nízkeho dopytu, a v prípade vysokého až do roku 2030.  „Pri celosvetovo klesajúcom dopyte ale môže byť cenová úroveň z roku 2018 dosiahnutá do roku 2030 aj bez ruského plynu,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii šéf zväzu Timm Kehler.

 

Zjednotenie cien

Ako ďalej uviedol Kehler, rýchla výstavba LNG terminálov v Európe by mala pomôcť zjednotiť ceny plynu v Európe a v Ázii. Podľa údajov TFF sa cenová hladina pre rok 2018 pohybovala na úrovni 24 EUR za Megawatthodinu a 54 EUR za megawatthodinu v roku 2021, keď bol celoročný priemer za posledných 2O rokov najvyššie. S výstavbou LNG terminálov začali európske štáty kvôli neistote dodávok z Ruska v dôsledku vypuknutia vojny na Ukrajine  a následných sankcií zo strany západných štátov voči ruskej veľmoci.  Zatiaľ čo v roku 2021 predstavovali dodávky plynu cez plynovody do EÚ 75 percent, v budúcnosti by mohli klesnúť až na úroveň 40 percent.

 

Aktuálny pohyb ceny

Momentálne sa cena futures kontraktu s dodaním v októbri 2022 podľa TTF pohybuje okolo úrovne 185 EUR za megawatthodinu. Pre porovnanie- ešte v auguste to bolo 346 EUR za megawatthodinu.

Wonderinterest-Lacenova-Zemny plyn scasti zlacnel

Vývoj hodnoty futures kontraktu za posledné dva roky. (Zdroj: Theice.com)

 

Realita môže byť odlišná

Treba však podotknúť, že inštitút vo svojej štúdii skúmal rôzne možnosti scenárov s vysokým a nízkym dopytom po plyne a s plným, čiastočným zapojením alebo bez účasti Ruska na  obchodovaní v Európe. Je preto dôležité si uvedomiť, že ide iba o modelové situácie, ktorých reálny vývoj bude v konečnom dôsledku záležať  na skutočnom vývoji cien, dopytu ale aj dovoznej kapacity.

Nespresso rozširuje ponuku o udržateľný sortiment

02.12.2022

Zrejme sa nenájde človek, ktorý by nepoznal spoločnosť Nestlé Group. Tá má vo svojom portfóliu celý rad populárnych značiek od zmrzlín Mövenpick, cez sladkosti KitKat, Lion, Nesquick, až po výrobcov kávy, ako je Nescafé alebo Nespresso. A práve Nespresso oznámilo rozšírenie ponuky pre zákazníkov o papierové kapsuly, ktoré je možné kompostovať. Agentúra Reuters [...]

Investovanie v blízkej budúcnosti ovplyvní snaha USA za každú cenu skrotiť infláciu

25.11.2022

Toto sú tri faktory, ktoré budú vplývať na investovanie v blízkych rokoch: ďalšie zvýšenie centrálnych sadzieb, pokles cien realít a zelené investície. V investovaní je dôležité sledovať nielen vývoj konkrétnych inštrumentov, ale aj všetkých vonkajších faktorov, ktoré majú vplyv na vývoj cien. Čo nás čaká v ďalšom období a sme vôbec pripravení na [...]

Spoločnosť Cheniere neprešla testami na reguláciu emisií v Louisiane

25.11.2022

Podľa agentúry Reuters žiada spoločnosť Cheneire Energy, vyrábajúca skvapalnený zemný plyn, 18 mesiacov na modernizáciu turbín, ktoré neprešli testami na mieru znečistenia prostredia. Celkovo 21 zo 44 zariadení spoločnosti totiž prekročilo nové bezpečnostné limity. Problém chcú odstrániť čo najskôr Turbíny skvapalňujúce zemný plyn podľa údajov z testovania [...]

assange

Assange, ktorý čaká na vydanie do USA, sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva

02.12.2022 23:19

Americké orgány považujú Assangea za zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu.

Matteo Salvini

V Taliansku pokračoval súd so Salvinim, vypovedala exministerka obrany

02.12.2022 22:50

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa.

Edward Snowden

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku

02.12.2022 20:40

Udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

V Čadci zrazila na chodníku 21-ročná vodička dve chodkyne

02.12.2022 19:38

Alkohol u vodičky dychovou skúškou nezistili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 154725x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu

Kategórie