Založ si blog

Biden už teraz pokoril minimálne Trumpove „ego“

Zatiaľ čo Trump sa sústredil na „predčasné“ prehlásenie sa za víťaza amerických prezidentských volieb a vyjadrenia, že pri inom scenári napadne výsledky volieb, Biden si bez veľkých slov dokázal získať väčšinu sŕdc Američanov. Podľa Associated Press viedol štvrtok popoludní počtom voliteľov nad Trumpom 264:214. Čo tento vývoj znamená pre ekonomiku a finančné trhy?

Trhy sú zatiaľ optimistické, ale možné zneistenie  je blízko

Na to, aby Biden dosiahol vytúžené víťazstvo, potrebuje aspoň 270 voliteľov. Aktuálne je k tejto méte očividne bližšie ako Trump. Kapitálové trhy na vývoj zatiaľ reagovali pozitívne.  Avšak predlžovanie sčítania hlasov a následného ohlásenia výsledkov by mohlo viesť k zmene smeru vývoja. V prípade, že by Trump skutočne napadol výsledky volieb, znamenalo by to, že nový americký prezident nebude známy ešte poriadne dlho. To by na trhy vlialo vlnu neistoty a možný negatívny sentiment zo strany investorov.

Rizikové je aj samotné Trumpovo víťazstvo, pretože by pravdepodobne so sebou prinieslo dopad na vývoj zahraničného obchodu. Panujú totiž obavy z toho, že by mohol naplniť svoje predchádzajúce hrozby ohľadom rozpútania obchodnej vojny s Európu.

Obavy z patovej situácie prezident vs. Senát

Trhy sa však obávajú aj Bidenovho víťazstva spoločne s republikánskym Senátom, čo by bola konštelácia, ktorá by zatlačila na nižší rast výnosov dlhopisov. Naopak, prevaha hlasov v Senáte pre kandidáta demokratov by na trhy vniesla pozitívnu vlnu a pravdepodobne by znamenala vyšší rast výnosov dlhopisov.

A aký by mal byť ten predpokladaný rast? Bez dostatočných aktuálnych dát len ťažko odhadnúť vývoj situácie. Avšak podobne, ako to bolo už veľakrát v minulosti, investori sledujú správanie ostatných, ktoré môže viesť k reťazovej reakcii. Ak ide o impulz správnym smerom, zvyčajne je výsledkom významne posilnená výkonnosť daného aktíva a v konečnom dôsledku aj zisk pre investorov. Zvolenie Bidena by však pravdepodobne viedlo aj k nižšej výkonnosti amerického dolára.

Zatiaľ sa zdá, že tým, kto si nakoniec sadne do prezidentského kresla na ďalšie volebné obdobie, bude práve Biden. Trump sa však určite nevzdá bez boja a až do poslednej chvíle bude využívať všetky dostupné prostriedky na to, aby zvrátil  situáciu vo svoj prospech. Bez ohľadu na  víťaza je jedno isté: akýkoľvek výsledok súčasných volieb bude mať dopad nielen na kapitálové trhy po celom svete, ale aj na globálnu ekonomiku. Otázkou zostáva, či bude pozitívny alebo negatívny….

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

Stojíme na prahu lietania bez uhlíkovej stopy? Virgin Atlantic vypustili prvú lastovičku

08.01.2024

Virgin Atlantic, ktorú založil britský podnikateľ Richard Branson s cieľom ponúknuť alternatívu k vtedajším leteckým spoločnostiam, uskutočnila prvý let lietadla Boeing 787, s motorom poháňaným palivom, tvoreným zo 70 percent biomasou. Spoločnosť tvrdí, že sa jej podarilo uskutočniť krok k nulovej uhlíkovej stope do roku 2050, keďže podľa nich je palivo 100 [...]

Temná stránka elektromobility: emisie pri výrobe sú ešte stále vysoké

04.01.2024

V posledných rokoch zažívame revolúciu v podobe rozmachu elektrických áut. Cieľom je postupne sa zbavovať závislosti na rope a redukovať spaľovanie fosílnych palív, ktoré tvoria emisie a prispievajú ku klimatickým zmenám. Navyše, znečisťujú ovzdušie a ohrozujú zdravie ľudí, najmä vo veľkých mestách, kde je premávka prehustená. Aj nástup elektromobilov však [...]

Puigdemont

Katalánskeho expremiéra Puigdemonta vyšetrujú za terorizmus

29.02.2024 15:31

Súd nevylúčil, že Puigdemonta bude v prípade potreby aj trestne stíhať.

gašparovič

Exšéf kontrarozviedky SIS Gašparovič požiadal v Bosne o azyl, našli ho v Mostare

29.02.2024 15:13

Po bývalom vyšetrovateľovi NAKA Kučerkovi a exšéfovi operatívcov NAKA Kaľavskom požiadal o azyl v Bosne aj bývalý šéf kontrarozviedky SIS.

Michal Šimečka / Ľudovít Ódor /

Šimečka: PS chce eurovoľby vyhrať, aby sa hlasom Slovenska v EP nestal Blaha a Danko

29.02.2024 14:10

Eurokandidátku Progresívneho Slovenska bude viesť bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor.