Založ si blog

Biden už teraz pokoril minimálne Trumpove „ego“

Zatiaľ čo Trump sa sústredil na „predčasné“ prehlásenie sa za víťaza amerických prezidentských volieb a vyjadrenia, že pri inom scenári napadne výsledky volieb, Biden si bez veľkých slov dokázal získať väčšinu sŕdc Američanov. Podľa Associated Press viedol štvrtok popoludní počtom voliteľov nad Trumpom 264:214. Čo tento vývoj znamená pre ekonomiku a finančné trhy?

Trhy sú zatiaľ optimistické, ale možné zneistenie  je blízko

Na to, aby Biden dosiahol vytúžené víťazstvo, potrebuje aspoň 270 voliteľov. Aktuálne je k tejto méte očividne bližšie ako Trump. Kapitálové trhy na vývoj zatiaľ reagovali pozitívne.  Avšak predlžovanie sčítania hlasov a následného ohlásenia výsledkov by mohlo viesť k zmene smeru vývoja. V prípade, že by Trump skutočne napadol výsledky volieb, znamenalo by to, že nový americký prezident nebude známy ešte poriadne dlho. To by na trhy vlialo vlnu neistoty a možný negatívny sentiment zo strany investorov.

Rizikové je aj samotné Trumpovo víťazstvo, pretože by pravdepodobne so sebou prinieslo dopad na vývoj zahraničného obchodu. Panujú totiž obavy z toho, že by mohol naplniť svoje predchádzajúce hrozby ohľadom rozpútania obchodnej vojny s Európu.

Obavy z patovej situácie prezident vs. Senát

Trhy sa však obávajú aj Bidenovho víťazstva spoločne s republikánskym Senátom, čo by bola konštelácia, ktorá by zatlačila na nižší rast výnosov dlhopisov. Naopak, prevaha hlasov v Senáte pre kandidáta demokratov by na trhy vniesla pozitívnu vlnu a pravdepodobne by znamenala vyšší rast výnosov dlhopisov.

A aký by mal byť ten predpokladaný rast? Bez dostatočných aktuálnych dát len ťažko odhadnúť vývoj situácie. Avšak podobne, ako to bolo už veľakrát v minulosti, investori sledujú správanie ostatných, ktoré môže viesť k reťazovej reakcii. Ak ide o impulz správnym smerom, zvyčajne je výsledkom významne posilnená výkonnosť daného aktíva a v konečnom dôsledku aj zisk pre investorov. Zvolenie Bidena by však pravdepodobne viedlo aj k nižšej výkonnosti amerického dolára.

Zatiaľ sa zdá, že tým, kto si nakoniec sadne do prezidentského kresla na ďalšie volebné obdobie, bude práve Biden. Trump sa však určite nevzdá bez boja a až do poslednej chvíle bude využívať všetky dostupné prostriedky na to, aby zvrátil  situáciu vo svoj prospech. Bez ohľadu na  víťaza je jedno isté: akýkoľvek výsledok súčasných volieb bude mať dopad nielen na kapitálové trhy po celom svete, ale aj na globálnu ekonomiku. Otázkou zostáva, či bude pozitívny alebo negatívny….

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Javor / Strom /

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav, sekundárne pučanie listov

27.09.2022 18:54

V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy.