Založ si blog

Boj o vakcínu proti COVID-19 je bojom o extrémne lukratívny trh

Svet stále čaká na účinnú a bezpečnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 a farmaceutické spoločnosti sa predbiehajú  v tom, ktorá vyvinie lepšiu alternatívu. Jednou z nich je aj americká Moderna, ktorej tržby sa v 2. kvartáli tohto roka zvýšili až päťnásobne v dôsledku pozitívneho sentimentu vyplývajúceho z očakávaní ohľadom potenciálnej vakcíny. Odborníci na túto tému sa väčšinou zhodujú, že prvá dostupná vakcína by mala byť k dispozícii zrejme už začiatkom roka 2021.

Pred pár týždňami spoločnosť Moderna informovala, že rokuje s niekoľkými krajinami, ktoré majú záujem o dodávky vakcíny mRNA-1273 proti koronavírusu.  Do konca júla mala prebrať zálohy vo výške okolo 400 miliónov USD.  Tržby spoločnosti v 2. kvartáli 2020 dosiahli 66,4 milióna USD, pričom očakávania počítali s 27,4 milióna USD. Strata sa znížila zo 134,9 milióna USD na zo 116,7 milióna USD.

V pozitívnom duchu sa nachádzal aj vývoj akcií spoločnosti obchodovaných na burze Nasdaq. V posledných 6 mesiacoch vzrástli vďaka vypuknutiu pandémie a následnej nádeji vo vývoj účinnej očkovacej látky o 163 percent z 27 USD za akciu na 70 USD za akciu.

Zdroj grafu: Google Finance

Pri pohľade na vývoj hodnoty akcií spoločnosti v ročnom horizonte cena dokonca posilnila o celých 292 percent, takže investori, ktorí stihli túto rastovú vlnu, mohli realizovať veľmi zaujímavé zisky.

Firma so sídlom v Massachusetts chce rovnako ako ďalšie americké farmaceutické spoločnosti dôkladne zozbierať všetky potrebné dáta súvisiace s možnými účinkami na organizmus človeka.

Podľa hlavného pandemického poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpu by mohlo dôjsť k schváleniu prvej vakcíny na tamojšom trhu už v novembri, no k širokej verejnosti sa dostane až na jar alebo v lete budúceho roka.

Moderna začala tretiu fázu testovania svojej vakcíny už koncom júla, pričom výskum by mal trvať do konca septembra. Jej výsledky by mali byť známe začiatkom októbra.

Súboj o registráciu prvej vakcíny jednoznačne vyhralo Rusko, pričom vakcína má príznačný názov Sputnik V,  ktorý zrejme nebude čisto náhodný, nakoľko prvá umelá družica vypustená do vesmíru sa volala Sputnik I. Štátny Gamalejov inštitút za podpory ruského investičného fondu dokázali očkovaciu látku vyvinúť v rekordne krátkom čase. Navyše preskočili tretiu testovaciu fázu, ktorá je považovaná za kľúčovú. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa Rusko zatiaľ nachádza iba v prvej fáze klinického skúšania, čo vyvoláva značné zdesenie v odborných vedeckých kruhoch. Prezident Vladimír Putin však tvrdí, že prešla všetkými potrebnými testami.

Ťažkú hlavu s možnými vedľajšími účinkami si nerobí ani Čína, ktorá očkuje desaťtisíce svojich obyvateľov experimentálnymi vakcínami ešte pred dokončením štandardného testovania, pričom odborníci sa rovnako ako v prípade ruskej vakcíny obávajú o ich bezpečnosť.

Zdravotnícke úrady v Spojených arabských emirátoch zasa v pondelok uviedli, že vydali mimoriadne schválenie pre použitie vakcíny Covid-19, ktorá je v súčasnosti v tretej fáze testovania.

Naopak, vakcína vyvinutá na Oxfordskej univerzite a vyrábaná Indickým sérovým ústavom (SII) vstúpi do tretej fázy klinických štúdií až budúci týždeň vo všeobecnej nemocnici Sassoon v Pune.

K jednoznačne najzaujímavejším patrí  najnovšia malá štúdia britských vedcov, ktorí skúmajú, či by experimentálne vakcíny nefungovali efektívnejšie, ak by ich ľudia namiesto klasického očkovania inhalovali.

Všetci sa snažia uviesť na trh svoju verziu vakcíny čo najskôr a v honbe za ziskami niektoré často zabúdajú, na bezpečnosť populácie, ktorá môže na urýchlené spustenie očkovania bez dostatočných štúdií neskôr doplatiť neočakávanými vedľajšími účinkami.

Prelomové IPO? Prvýkrát v histórii nevstúpi na burzu firma

25.10.2020

Bude to úplná premiéra, keď na burzu nevstúpi cez IPO firma, ale osobná značka. Talianska blogerka sa rozhodla vstúpiť na trh so svojím menom a chce zistiť „koľko je hodná“. Pred niekoľkými týždňami som sa zaoberala témou o tom, že primárnym úpisom akcií sa tento rok napriek pandémii korony darí a veľkým spoločnostiam, ktoré sa rozhodli vstúpiť na burzu [...]

Zažívame koronavírusový paradox. Ceny bytov prudko rastú, kým ekonomika prudko klesá

16.10.2020

Ak ste čakali, že Praha a Bratislava sa ocitnú medzi najviac predraženými mestami v eurozóne, budete sklamaní. V analýzy cenových bublín sú ďaleko za hlavnými mestami štátov eurozóny. Očakávať zastavenie rastru je preto zatiaľ nereálne. Český trh nehnuteľností potvrdzuje nový fenomén, keď v protipohybu k ekonomickej kríze ceny rezidenčných realít rastú. [...]

Koronakríza nahráva rastu cien nehnuteľností. Po raste príde pád. Prečo?

10.10.2020

Reštrikcie spojené s pandémiou COVID-19 síce negatívne zasiahli celý rad odvetví, ale paradoxne nahrávajú v prospech rastu cien nehnuteľností. Pri poslednej finančnej kríze z roku 2008 po páde banky Lehman Brothers pritom realitný trh reagoval prepadom a globálne si odpísal viac ako 10 percent zo svojej hodnoty. Lenže momentálne je situácia iná. Keďže obmedzenia vlád [...]

Ide o pravdu, Miroslav Kollár

Kollár v Ide o pravdu: Vládu verejne kritizujem až keď nemám odozvu v koalícií

29.10.2020 20:00

Upozorňuje, že plošné testovanie nie je dostatočne pripravené. Poslanec a primátor Miroslav Kollár ale robí všetko preto, aby sa v Hlohovci otestovalo čo najviac ľudí.

Čaputová

Prezidentka telefonovala s nemocnicami, situácia v nich je zlá

29.10.2020 19:36

Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19, podľa prezidentky je v nich situácia zlá.

Jeremy Corbyn

Britskí labouristi pozastavili exlídrovi Corbynovi členstvo za antisemitizmus

29.10.2020 19:11

Jeremy Corbyn bol často adresátom obvinení, že toleroval, keď sa v opozičnej Labouristickej strane šíril antisemitizmus.

Igor Matovič, 500

Matovič sľubuje zdravotníkom 500 eur, šéfa SLK Kollára označil za vlastizradcu

29.10.2020 17:22

Ak zdravotníci odrobia celý víkend pri odbere vzoriek, prisľúbil im Igor Matovič špeciálnu odmenu 500 eur navyše.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 49376x
Priemerná čítanosť článkov: 1266x

Autor blogu

Kategórie