Založ si blog

Rolls Royce má problém. Musel aktivovať plán na získanie dodatočných financií

Samotné letecké spoločnosti neboli počas korony jediné, ktoré zasiahli reštrikcie spojené s pandémiou. Tvrdý dopad obmedzení pocítili aj dodávatelia komponentov ako napríklad firma Rolls Royce Holdings, ktorá vyrába letecké motory. Prudký prepad letovej prevádzky totiž spôsobil aj prudké zníženie záujmu o nové lietadlá a firma musí hľadať spôsoby ako výpadky príjmov aspoň čiastočne vykryť.

Britský výrobca za prvý polrok vykázal stratu na úrovni 1,67 miliardy GBP.  Pre porovnanie – za rovnaké obdobie pred rokom vykázal zisk na úrovni 203 miliónov GBP.

Pravdepodobne z tohto dôvodu sa firma rozhodla predať svoju španielsku divíziu ITP Aero a ďalšie aktíva. Informáciu o predaji zverejnila počas uplynulého štvrtka s tým, že týmto spôsobom plánuje získať kapitál vo výške 2 miliardy GBP.

Podľa šéfa spoločnosti Warrena Easta sa podnikli potrebné kroky na zabezpečenie budúcnosti firmy, ale zároveň si uvedomuje aj pretrvávajúcu neistotu s ohľadom na možné opätovné vlny koronavírusu a s nimi súvisiacu potrebu ďalších zmien.   Rada spoločnosti zároveň oznámila, že dočasne neodporúča vyplácanie dividend akcionárom.

Akcie spoločnosti na londýnskej burze si v reakcii na zverejnenie hospodárskych výsledkov odpísali 7,3 percenta. Od začiatku roka klesli z hodnoty 681 GBX za akciu na 237 GBX za akciu čo predstavuje prepad na úrovni 65 percent. Trhová hodnota spoločnosti na burze vo štvrtok dosahovala 6,5 miliardy USD (4,5 miliardy GBP), pričom ešte v januári tohto roka dosahovala podľa údajov z ycharts.com hodnotu 17 miliárd USD (12,8 GBP).

Rolls-Royce  v súvislosti s dopadmi pandémie už v máji oznámil, že zruší minimálne 9-tisíc pracovných miest, pričom podľa poslednej správy firmu opustilo už 4-tisíc zamestnancov z divízie pre civilné letectvo.  Očakáva sa, že do konca roka by malo firmu opustiť ďalších 5000 zamestnancov, pričom asi pri polovici z nich by malo ísť o dobrovoľné odchody alebo predčasné dôchodky.

Európska zelená energetika čelí nekalej konkurencii Číny. Okrem toho firmy láka odchod do USA

30.04.2024

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie dochádza k zmenám, pretože spoločnosti, ktoré kedysi mali svoje korene v Európe si „balia kufre“ a smerujú do Spojených štátov amerických. Príčinou je súhra viacerých faktorov, a to silná konkurencia zo strany Číny, vlažná podpora zo strany EÚ a lákadlo USA v podobe Zákona o znižovaní inflácie (IRA), ktorý ponúka [...]

Technologické firmy zaradené v Metaverse indexe majú našliapnuté k ďalšiemu rastu

10.04.2024

Metaverse index, ktorý spolu so svojimi kolegami-analytikmi Wonderinterest Trading zostavujeme pravidelne od roku 2019, pokračuje aj v tomto roku vo výraznom raste. Od začiatku roka sa hodnota spoločností v ňom zahrnutých zvýšila o viac ako 30 %. Index bol najviac ťahaný predovšetkým akciami technologickej spoločnosti Nvidia. Od januára 2024 Nvidia zvýšila svoju hodnotu [...]

Akcie z Metaverse majú za sebou výborný rok. Najviac rástli akcie Coinbase

19.02.2024

Akcie v Metaverse indexe majú za sebou výborný rok. Po postupnom odznení inflácie a ďalších problémov, ktoré trápili ekonomiku prišiel priestor na rast akciového trhu, z ktorého ťažili predovšetkým technologické akcie. Viaceré akcie v indexe Metaverse dosiahli historické maximá, pričom výrazne rástal hodnota celého indexu. Napriek negatívnemu roku 2022, v ktorom [...]

okuliare, kniha, práca, rozmýšľanie

Poliaci zvažujú, že skrátia pracovný týždeň

25.05.2024 06:12

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí analyzuje dva návrhy na skrátenie pracovného týždňa.

europarlament, európsky parlament, eú, vlajky

Atentát na Fica ešte viac zmobilizoval voličov pred voľbami do europarlamentu. Budeme v účasti opäť poslední v únii?

25.05.2024 06:05

Krajná pravica bude silnejšia. Ovládne Európsky parlament? (diskusia k eurovoľbám)

samozber, jahody, Kolíňany

Jahodové „šialenstvo“ vrcholí. Vlastnoručne si nazbierať sladkú pochúťku sa oplatí

25.05.2024 06:00

„Nájazdy“ ľudí na jahodové polia sú v ostatných dňoch bežným javom. Samozberom ušetria na cene, no pre mnohých je to aj zábava - zvlášť pre rodiny s deťmi.

Ukrajina, vojaci

VIDEO: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson, tvrdí Kuleba

25.05.2024 06:00

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba: Tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy.