Založ si blog

Druhá vlna koronavírusu je pravdepodobne tu. Ak veľmi skomplikuje oživenie ekonomiky?

Masové tlačenie peňazí centrálnymi bankami a uvoľňovanie reštrikcií po týždňoch opatrení proti korone prinieslo do ekonomík množstvo optimizmu. A to sa prejavilo aj na finančných trhoch. Teraz však klope na dvere druhá vlna, ktorá by mohla nalomenej ekonomike zasadiť k.o.

Ak sme svedkami druhej vlny, máme sa pripraviť opäť na reštrikcie?

Dôsledky reštrikcií v snahe zabrániť vysokému počtu obetí pandémie si na ekonomikách vypýtali nemalú daň. Mnoho firiem sa dostalo do insolvencie a skrachovalo, bankrot mnohých ďalších je asi len  otázkou času. Nezamestnaných pribúda ako húb po daždi aj vo vyspelom svete (stačí sa pozrieť na USA). Centrálne banky zareagovali rekordnými stimulmi na podporu ekonomík. Avšak nádych „po korone“ dostáva vážne trhliny. Druhá vlna pandémie je reálne tu, počet nakazených po uvoľnení opatrení stúpa a napríklad Peking hlási nové ohnisko nákazy. Od 13. júna, kedy hlavné mesto zaregistrovalo 57 nových prípadov nákazy, sa čísla pohybujú v desiatkach nakazených každý deň. Mesto posilnilo dezinfekciu a zatvorilo športoviská a ďalšie priestory v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu. Vo štvrti Feng-tchaj s miestnym trhoviskom, kde lokalizovali ohnisko, dokonca zaviedli „vojenský režim“, pričom ďalších 11 štvrtí úplne uzavreli a postavili tam cestné zátarasy.

Aby nechodili trak ďaleko, výrazný nárast počtu infikovaných hlási aj Nemecko, kde každý deň pribúdajú stovky chorých. Napríklad 27. júna to bolo 687 prípadov. Najvyšší počet nakazených za jediný deň počas uplynulého piatka hlásili USA (konkrétne 44 726).

Finančné trhy sú v neistote

Virológovia pôvodne odhadovali, že druhá vlna pandémie by mohla prísť na jeseň. Avšak nie všetci – juhokórejskí výskumníci napríklad hovorili o začiatku druhej vlny už v prvej polovici mája s epicentrom v Soule. Časť odborníkov však hovorí, že toto ešte nie je reálne druhá vlna COVID-19. Svetová zdravotnícka organizácia však varuje, že pandémia sa nachádza v novej a nebezpečnej fáze.

Obdobie ekonomickej neistoty tak pokračuje. Americké akciové trhy sa preto v piatok ocitli v negatívnych číslach. Index Dow Jones si odpísal 2,84 percenta, širší index S&P 500 sa prepadol o 2,42 percenta a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,59 percenta. Rastúci počet prípadov tlačil dole aj úvodné obchodovanie nového týždňa na ázijských trhoch. Najviac oslabil japonský Nikkei 225, ktorý si odpísal 2,3 percenta.

Dokedy bude stačiť tlačenie nových peňazí?

Ak by ako reakcia na druhú vlnu prišli nové masové obmedzenia, zhoršeniu výhľadu vývoja svetového hospodárstva by sa nedalo vyhnúť. O tom, že ekonomika sa nachádza v neistote, hovoril aj šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell počas videokonferencie s predstaviteľmi mesta Youngstown v Ohiu.

Na prvú vlnu pandémie zatiaľ stačilo tlačenie nových peňazí. A to bez toho, že by sa centrálne banky báli neúmerného zvýšenia inflácie. Skrátka, púšťanie nových bankoviek do obehu sa stalo bežným štandardom riešenia problémov.  Je však ťažko uveriteľné, že by tento model mohol fungovať donekonečna. Vo svetle druhej vlny zostáva naliehavou otázkou, kedy v tomto modeli nastane zlom a finančné trhy nastavia reálne zrkadlo ekonomike.

Zlato ukazuje svoju silu. Prekoná do konca roka hranicu 2 000 USD za uncu?

10.07.2020

Kým ešte na začiatku tohto roka sa názory analytikov na vývoj ceny zlata rozchádzali, pandémia koronavírusu prehĺbila neistotu investorov a nasmerovala ich do bezpečia v podobe drahých kovov. Aj keď ďalší vývoj je otázny kvôli množstvu faktorov, historický vývoj ukazuje, že v krízových časoch, kedy ceny akcií klesajú, cena zlata naopak rastie. Predpovede analytikov [...]

Medzi víťazov koronakrízy patria aj výrobcovia bicyklov a e-commerce s módou. Ich akcie dokonca rastú viac ako tržby

26.06.2020

Korona pomohla nielen naštartovať biznis okolo bicyklov, ale pravdepodobne prispela aj k zmene životného štýlu. Investori vidia budúcnosť segmentu bicyklov optimisticky, čo vyhnalo akcie prudko nahor. Aj keď pandémia koronavírusu dohnala k existenčným problémom množstvo firiem, z uzatvárania ekonomík dokázali iné firmy vyťažiť. Medzi víťazov určite patria firmy, ktoré [...]

Na trh prichádza s úspešným IPO možný konkurent Tesly

19.06.2020

Vyzerá to tak, že napriek všeobecnej neistote ako dôsledku oslabenia globálnej ekonomiky funguje úvodný vstup firiem na burzu napodiv dobre. Po Warner Music má za sebou úspešnú primárnu emisiu akcií na burze Nasdaq aj Nikola Corporation, potenciálny konkurent slávnejšej Tesly. Zatiaľ to vyzerá tak, že firmy, ktoré sa aj v ťažkých časoch odhodlali neodložiť vstup na [...]

Boris Kollár

Kollár veľmi nechcel vládnuť so stranou Za ľudí, štvorkoalíciu si však želá

12.07.2020 16:34

Kollár si želá zotrvanie súčasnej štvorkoalície OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Ivan Korčok

Korčok: Je smutné, že Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí

12.07.2020 15:43

Ministra zahraničia v sobotu Fico vyzval, aby zvážil svoje zotrvanie vo funkcii.

irán lietadlo trosky

Irán: Za zostrelenie ukrajinského lietadla môže chybné nastavenie radaru

12.07.2020 15:22

Agentúra AFP poznamenáva, že ide o technickú správu a nie konečnú správu o vyšetrovaní nehody.

Bosnia Srebrenica Anniversary

Genocída v Srebrenici nezastavila ďalšie vražedné polia

12.07.2020 14:00

Nikdy viac. Dve slová, ktoré svet opakuje po genocídach a vojnových zločinoch. Srebrenica bola pred 25 rokmi príšerným varovaním, čoho sú ľudia schopní.

olivialacenova

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 23700x
Priemerná čítanosť článkov: 948x

Autor blogu

Kategórie