Založ si blog

Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno

Ultralacným letenkám do 10 eur bude čoskoro koniec. Priemerná cena letenky by mala narásť zo 40 na 50 eur.

Prudký nárast cien pohonných hmôt nemá dopad iba na automobilový priemysel, ale najnovšie zrejme výrazne ovplyvní aj výber dovolenkových destinácií, ktoré turisti navštevujú vďaka výhodným ponukám nízkonákladových leteckých spoločností. Generálny riaditeľ Ryanairu, Michael O‘Leary, totiž oznámil, že éra lacných leteniek za ceny do 10 eur končí.

Informáciu poskytol spravodajský web BBC s tým, že letecká spoločnosť už neplánuje ponúkať lety za extrémne nízke ceny, keďže pohonné hmoty výrazne stúpajú.  O´Leary ďalej uviedol, že priemerná cena letenky spoločnosti by sa mala v priebehu nasledujúcich piatich rokov zvýšiť  z minuloročných 40 eur na zhruba 50 eur, čo predstavuje za dané obdobie nárast na úrovni 25 percent.

 

Náklady na dovolenku budú stúpať

Spolu s neustále rastúcou infláciou a s ňou súvisiacim rastom životných nákladov to pre verejnosť nepredstavuje pozitívnu správu.  Potenciálni dovolenkári si totiž za svoj vytúžený oddych budú musieť priplatiť v rade desiatok percent na osobu. Keďže na princípe ponuky low – cost leteniek fungujú aj ďalšie spoločnosti ako EasyJet a Wizz Air, je pravdepodobné, že môžeme očakávať  podobný scenár aj v ich prípade.

 

Ľudia sa sústredia na lacnejšie alternatívy

Na druhej strane sa šéf Ryanairu vyjadril, že si nemyslí, že by ľudia kvôli zvyšovaniu cien leteniek začali obmedzovať počet letov. Pravdepodobnejšie je, že svoj výber sústredia na lacnejšie destinácie, aby svoj rozpočet udržali v stanovenom limite a zároveň si dopriali plnohodnotný oddych.

 

Dopad na akcie spoločnosti

V reakcii na zverejnenie informácie o zdražovaní cien letov sa hodnota spoločnosti na burze v priebehu včerajšieho obchodného dňa pohybovala zmiešane, no žiadne veľké straty nezaznamenala.  Najskôr sa nachádzala v zelených číslach, no neskôr si zisky odpísala. Do 18. hodiny sa jej hodnota nachádzala na úrovni pod hranicou 75 USD za akciu, zatiaľ čo tesne po otvorení obchodného dňa to bolo okolo 75,5 USD za akciu.

Wonderinterest-Lacenová-Ryanair oznámil zdražovanie leteniek

 

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Ryanair za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

 

Komerčné lety čelia aj výčitkám kvôli emisiám

Odvetvie komerčných letov čelí aktuálne aj tlaku na zníženie uhlíkových emisií, na ktorých sa podieľa celosvetovo približne 2,4 percentami. Kampane na túto tému majú presvedčiť ľudí, aby prešli na iné spôsoby dopravy, ako je napríklad cestná (v ktorej sa trend pomaly ale isto presúva na elektromobilitu) alebo železničná. Pri kratších letoch sú najmä železnice reálnou alternatívou, avšak dlhšie lety reálnu alternatívu nemajú. Kým budú cenovo dostupné, stredná trieda sa bude snažiť spoznávať svet. Túto situáciu však výrazne by mohli zmeniť napríklad nové emisné poplatky. Samotné aerolinky záujem dramaticky dvíhať cenu leteniek mať nebudú.

23.09.2022

Rast cien ropy v posledných mesiacoch z nej robí zaujímavú komoditu v hľadáčiku investorov. Patrí totiž do energetického sektora, v ktorom ceny od začiatku energetickej krízy rastú výrazným tempom. K zdražovaniu čierneho zlata prispieva okrem iného aj vojna na Ukrajine a s ňou spojená neistota a negatívny sentiment investorov ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska, na [...]

Investícia do energetiky ako príležitosť?

10.09.2022

Posledné mesiace ukázali, ako sa môže vývoj v oblasti energetiky zvrtnúť a ceny, ktoré boli roky „zastabilizované“ začať rapídne rásť. Postupujúca energetická kríza, ktorú ešte viac umocnila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku nám ukazuje, že máme značné deficity v oblasti primárnych energií, a že investície do fosílnych palív neboli dostatočné rovnako [...]

Cena zlata stráca na sile. Správny čas na nákup?

29.08.2022

Hodnota zlata a striebra tento rok viac klesala ako stúpala. So silnejším dolárom nedávno došlo opäť ku korekcii. Logicky sa vynára otázka, či práve teraz nie je správny čas na nákup. Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, cena zlata v priebehu týždňa vzrástla o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote [...]

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Javor / Strom /

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav, sekundárne pučanie listov

27.09.2022 18:54

V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy.