COVID-19 symbolicky dorazil do Bieleho domu. Je prezidentská kandidatúra Trumpa ohrozená?

2. októbra 2020, olivialacenova, Nezaradené

Na informáciu, že 74-ročný americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania majú pozitívne potvrdený COVID-19, reagovali finančné trhy po celom svete. Situácia Trumpa však môže byť zdravotne vážnejšia, keďže patrí medzi rizikových pacientov.

Trhy reagovali na Trumpove ochorenie poklesom

Trump musí aktuálne zostať v karanténe a minimálne na niekoľko dní zastaviť kampaňovanie pred novembrovými prezidentskými voľbami. Ak by zdravotný stav sedemdesiatnika Trumpa zhoršil, mohlo by to mať podľa New York Times dopad aj na jeho kandidatúru.  Trump, ako to je uňho zvykom, oznámil všetky novinky cez Twitter. Vo štvrtok v noci sa nechal otestovať krátko po tom, ako mala pozitívny test jedna z jeho najbližších poradkýň Hope Hicksová. Súčasný stav pomôcť Trumpovmu protikandidátovi, demokratovi Joe Bidenovi, v jeho kritike Trumpa za príliš pomalé a neúčinné opatrenia proti pandémii. Trump dlho popieral vážnosť pandémie a presadzoval  otváranie ekonomík štátov v USA v čase, keď počet prípadov v Spojených štátoch prudko rástol.

Na Trumpov pozitívny test citlivo reagovali kapitálové trhy. Americké akciové futures na ázijskom trhu po oznámení klesli o viac ako 1 percento. Index S&P 500 v Ázii stratil v priebehu skorého popoludnia 1,21 percenta.  Futures na technologický index Nasdaq klesol o 1,7 percenta a futures na FTSE si odpísali 1,02 percenta.

Ropu tlačí nadol nižší dopyt

Ropa išla rovnako cenovo dole. Futures v prípade severomorskej ropy Brent počas piatkového doobedia klesli o 3 percentá nižšie na 39,6 USD za barel, americké futures WTI rovnako išlo dole o 3 percentá na 37,5 USD za barel. Ropa pritom bola pod tlakom už vo štvrtok, keďže rastúce čísla v 2. vlne pandémie môžu mať logicky dopad na nižší dopyt po komodite.

Víťazom dňa je americký dolár

Trumpov pozitívny test na COVID-19 ovplyvnil aj ďalšie trhy na opačnej strane zemegule. Austrálsky index S & P/ASX 200 klesol o 0,98 percenta, pretože pokles cien ropy a medi ovplyvnil sektor zdrojov krajiny. Najširší index ázijsko-tichomorských akcií spoločnosti MSCI mimo Japonska klesol o 0,27 percenta.  Japonský index Nikkei 225 vymazal všetky zisky a klesol o 0,69 percenta, keď sda obnovilo obchodovanie na tokijskej burze po vôbec najhoršom výpadku tretieho najväčšieho akciového trhu sveta.

Zo zlých správ na trhu profitoval len americký dolár, ktorí posilnil voči britskej libre, austrálskemu a novozélandskému doláru v dôsledku averzie voči vzniknutému riziku. Po otvorení amerického trhu logicky prišiel takisto pokles. Či bude negatívny trend pokračovať aj budúci týždeň bude závisieť nielen od vývoja ochorenia u Trumpa, ale najmä od ďalších správ z ekonomiky.