Delenie bitcoinu je za nami bez veľkého ošiaľu, no cena rastie

15. mája 2020, olivialacenova, Nezaradené

Keď v roku 2016 nastalo tzv. delenie bitcoinu (spomalenie „ťažby“ pri rovnakom výkone na polovicu), následkom boli historické maximá meny cez 20 000 dolárov. Reakcia na ďalšie delenie bola tento týždeň oveľa slabšia.

Situácia na trhu je neistá. Globálne ceny akcií a ropy počas stredajšieho obchodného dňa oslabovali kvôli obavám investorov z druhej vlny koronavírusovej pandémie a s ňou súvisiacemu obnoveniu napätia medzi USA a Čínou. Zdá sa však, že negatívny sentiment sa nedotkol trhu s kryptomenami. Bitcoin a ethereum sa počas štvrtkového obchodného dňa nachádzali v zelených číslach.

Prispela k tomu pozitívna správa, že americký bankový gigant JP Morgan, ktorý sa dlho staval proti kryptomenám, sa podľa Wall Street Journal rozhodol prijať medzi svojich klientov spoločnosti Gemni a Coinbase, ktoré patria medzi popredných a významných hráčov v sektore kryptomenových búrz.

Kým ešte pred týždňom bitcoin strácal 20 percent, počas štvrtkového obchodného dňa si pripisoval 6 percent a jeho cena sa pohybovala na úrovni 9 588 USD. A to napriek tomu, že  začiatkom týždňa sa konal halving alebo tzv. delenie, po ktorom sa očakáva výraznejší rast v dôsledku poklesu ťažby kryptomeny na polovicu.

Pre porovnanie – po tom poslednom v roku 2016 bitcoin rástol až na svoje historické maximá. Aktuálne sa zdá, že pravdepodobne aj následkom neistoty na trhu stúpa cena digitálnej meny len veľmi opatrne.  Od uplynulého pondelka si pripísala približne 9 percent.

Cena etherea počas štvrtkového obchodného dňa posilňovala okolo 2,5 percenta a pohybovala sa na  úrovni 201 USD. Od začiatku týždňa si pripísal k svojej hodnote okolo desať percent.

V posledných mesiacoch museli vklady investorov čeliť otrasom ceny aktív kvôli vypuknutiu pandémie, ktoré zasiahli aj kryptomeny. Podobne ako celý kapitálový trh zaznamenali digitálne meny v polovici marca po vypuknutí koronavírusovej krízy výrazné výpredaje.

Najnovšie sa investori obávajú uvoľnenia reštrikcií jednotlivých ekonomík, otvorenia obchodov a výrobných hál, čo by mohlo viesť k opätovnému rozšíreniu vírusu v populácií.